Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este instanta competenta teritorial sa judece o ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este instanta competenta teritorial sa judece o cerere de divort?

Buna ziua!
As vrea sa stiu daca inaintarea si judecarea divortului se poate face numai la judecatoria de pe raza de domiciliu sau merge si in alt oras(din Romania)?
Multumesc!
Competenta teritoriala in cazul procesului de divort apartine Judecatoriei de la ultimul domiciliu comun al sotilor. Daca nu exista domiciliu comun, cererea se introduce la instanta de la domiciliul paratului. Competenta in materie de divort nu este alternativă, insemnând ca reclamantul nu poate să aleagă instanţa competentă. Legea stabileste carei instante îi revine competenţa, in principiu cea de la ultimul domiciliu comun al sotilor si numai daca nu exista un domiciliu comun, cea de la domicilul paratului.
buna ziua
actiunea de divort se judeca numai la judecatoria ultimului domiciliul comun al partilor concret va adresati cu cererea de chemare in judecata ce are ca obiect divort numai la instanta unde este arondat ultimul dom comun.
bafta