Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cuantumul indemnizatiei de somaj dupa 36 de ani ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cuantumul indemnizatiei de somaj dupa 36 de ani lucrati!

Buna! am fost disponibilizata de la locul de munca si urmeaza sa imi fac somaj si as vrea sa stiu cum se calculeaza dupa 36 de ani lucrati si cu un salar de 1200 lei in mana e posibil sa iau un somaj mai mare sau va fi somajul normal de 75% din salarul minim pe economie plus 10% cat se da pt un stagiu de cotizare mai mare de 20 ani asta daca am inteles bine. Va rog mult sa ma lamuriti sa stiu la ce sa ma astept. Va multumesc!
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 39.
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevãzute la alin. (1) este o sumã acordatã lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:

a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;

b) suma prevãzutã la lit. a) la care se adaugã o sumã calculatã prin aplicarea asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevãzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

2. Indicatorul social de referinta, invigoare = 500 lei.

3. Asadar este asa cum ati spus si dvs. numai ca nu mai este vorba de salariul minim pe economie ci de indicatorul social de referinta.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc pentru raspuns...acum sa nu abuzez de rabdarea dumneavoastra dar vreau sa imi spuneti daca am calculat corect faptul ca voi lua somaj undeva la 415 lei....daca nu va rog mult ajutati-ma cu un calcul exact daca se poate .
1. - Pentru inregistrare la Agentia de Somaj veti primi de la angajator o adeverinta tip (Anexa 26) cu salariile de baza lunare brute pe cele 12 luni eligibile pentru indemnizatia de somaj.
- Suma acestor salarii se imparte la 12 si rezulta media salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare
- Aceasta medie se inmulteste cu 10% si se adauga la 375 lei (500 x 75%).

2. Presupunand ca aceasta medie este de 1200 lei indemnizatia de somaj ve fi de:
- 500 x 75% = 375 lei
- 1200 x 10% = 120 lei
- 375 + 120 = 495 lei

3. Deci calculul exact este acela pe care il face Agentia de Somaj dupa verificarea adeverintei tip.

Multumesc mult acum m-am lamurit.