Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... plata anticipata credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

plata anticipata credit

Am un credit ipotecar in valoare de 30000 euro, pe care doresc sa-l achit integral.
Banca imi ofera o reducere sau ma penalizeaza ca achit mai devreme?
Va multumesc
Cititi contractul, acolo e tot ce trebuie sa stiti. In general se aplica un comision de 0,5 sau 1% in functie de politica bancii.
In completarea utilizatorului Alex.

Din cate stiu la rambursare anticipata nu se mai plateste deloc comision daca dobanda e variabila si maxim 1% daca e fixa.
Si asta se aplica si creditelor vechi.

oug 50/2010
Art. 67
(1) In cazul rambursarii anticipate a creditului, creditorul este indreptatit la o compensatie echitabila si justificata in mod obiectiv pentru eventualele costuri legate direct de rambursarea anticipata a creditului cu conditia ca rambursarea anticipata sa intervina intr-o perioada in care rata dobanzii aferente creditului este fixa.
(2) O astfel de compensatie nu poate fi mai mare de:
a) 1 % din valoarea creditului rambursata anticipat, daca perioada de timp dintre rambursarea anticipata si data convenita pentru incetarea contractului de credit este mai mare de un an;
b) 0,5 % din valoarea creditului rambursat anticipat, daca perioada de timp dintre rambursarea anticipata si data convenita pentru incetarea contractului de credit nu este mai mare de un an.

Cu stima.
Flavius1984, utilizator