Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contract de imprumut
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contract de imprumut

Buna ziua!
O persoana fizica poate acorda imprumut unei persoane juridice fara alte pretentii financiare?(de exemplu dobanda) in ce conditii? exista un cadru legal care reglementeaza?

Va multumesc !
Da, se poate fara probleme.
Poate sa acorde imprumut persoana fizica asociatul sau administratorul unei societati comerciale.
O societate poate imprumuta bani de la persoane fizice pe baza unui contract de imprumut incheiat intre parti. Se vor stipula suma imprumutata, modalitatea de restituire a acesteia, cu scadente in cazul platilor esalonate sau data restituirii intregii sume.
Se va mentiona daca suma imprumutata este purtatoare de dobanda si procentul sau nu. Clauze in cazul in care banii nu vor fi returnati.
De preferat ca acest contract sa fie legalizat.

Doamna Gabrielle se refera sa aiba data certa.
Puteti merge la avocat pentru ca respectivul contract sa aiba data certa.
Sau la notar :rolleyes:, domnule avocat?