Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchiriere sau vanzare?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchiriere sau vanzare?

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Am in proprietate un teren,in sat,pe care am inceput o constructie(hala) acum se afla la faza de acoperis.Intre timp am infiintat o societate care va avea obiect de activitate,fabricarea de articole de imbracaminte si accesorii(1419).Intabulez constructia in faza care este,ca proprietar(administrator al societatii sun eu),intrebarea;cum este corect din punct de vedere legal,sa inchiriez sau sa vand societatii aceasta constructie ? MULTUMESC!
Legal ar fi in ambele feluri, depinde doar de interesul Dvs. personal si cel al firmei.
Daca societatea inchiriaza constructia,isi poate deconta cheltuielile de amenajare si de utilare conform obiectului de activitate ?