Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot intra in concediu fara plata dupa CCC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot intra in concediu fara plata dupa CCC?

Buna ziua,

ar trebui sa-mi reiau activitatea in luna mai, dar nu am cu cine sa o las pe cea mica. Pot beneficia de concediu fara plata?
Daca da:
- care este perioada acestuia (vechimea mea in munca este de 6 ani + 2ani CCC),
- care este data pana la care trebuie sa inregistrez cererea,
- beneficiez de asigurari de sanatate,
- unitatea este obligata sa-mi pastreze postul?
Multumesc!
1. Daca luati CFP in baza art.54 C.mun., atunci durata maxima a acestuia trebuie sa fie prevazuta in ccm aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.

2. Pe perioada CFP nu sunteti asigurat in sistemul de sanatate , iar angajatorul nu este obligat sa va pastreze postul.

3. Cererea de acordare a CFP se va depune cu cateva zile inainte de terminarea CCC , astfel incat sa avet timp sa vedeti daca vi s-a aprobat sau nu.