avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot intra in concediu fara plata dupa CCC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot intra in concediu fara plata dupa CCC?

Buna ziua,

ar trebui sa-mi reiau activitatea in luna mai, dar nu am cu cine sa o las pe cea mica. Pot beneficia de concediu fara plata?
Daca da:
- care este perioada acestuia (vechimea mea in munca este de 6 ani + 2ani CCC),
- care este data pana la care trebuie sa inregistrez cererea,
- beneficiez de asigurari de sanatate,
- unitatea este obligata sa-mi pastreze postul?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:29, 20 Aprilie 2012
1. Daca luati CFP in baza art.54 C.mun., atunci durata maxima a acestuia trebuie sa fie prevazuta in ccm aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.

2. Pe perioada CFP nu sunteti asigurat in sistemul de sanatate , iar angajatorul nu este obligat sa va pastreze postul.

3. Cererea de acordare a CFP se va depune cu cateva zile inainte de terminarea CCC , astfel incat sa avet timp sa vedeti daca vi s-a aprobat sau nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare contract de munca glicozilata glicozilata Am suspendat contractul de munca pe o perioada de 1 an de zile (din 01.02.2013-01.02.2014.). Lucrez in sanatate intr-un spital la stat. Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata ortanda ortanda Buna ziua, Legea da dreptul la 30 zile calendaristice pentru concediul fara plata, deci sunt incluse si zilele de sambata si duminica. Angajatul poate semna ... (vezi toată discuția)
Nu stiu ce prevede regulamentul intern anca33a anca33a Buna ziua In contractul de munca nu este specificata durata concediului fara plata pe care o poate avea salariatul Am facut cerere de fara plata pe care nu ... (vezi toată discuția)