Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Buna ziua,

femeie, nascuta 21.11.1956, cand poate depune actele pentru pensionare (pensie de urmas). Multumesc!
1. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice spune:

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

2. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 7 luni adica poate solicita pensia de urmas in iunie 2017.