Forum Discuţii juridice Executare silită Cand soldul este ZERO.....
Discuție deschisă în Executare silită

Cand soldul este ZERO.....

Cand se castiga o somatie de plata, dar debitorul nu achita, si apeland la executor constati ca are sold zero si nici bunuri pe firma, ce faci? Executorul nu are dreptul legal de a se indrepta impotriva administratorului. Administratorul, care se presupune ca reprezinta societatea si raspunde pentru aceasta, ce face? Sta linistit? Ca nu sunt bani in contul firmei si asta e !?
Stiu ca nu exista o inchisoare a datornicilor, dar chiar nu se poate face nimic legal in sensul asta ,care sa exercite presiune asupra lor in scopul stingerii debitului? Adica in ritmul asta....se ajunge ca fiecare sa ia marca cand vrea si sa o plateasca cand poate, daca poate!
Pe penal...nu e inselaciune.....dar ce ar putea fi? De ce-ar putea fi acuzat un debitor?
O idee, un sfat ? (de resemnare presupun)
Va multumesc.
Cred ca puteti sa-i cereti falimentul, iar in cadrul procedurii sa cereti atragerea raspunderii a admnistratorilor si nici atunci nu este sigur ca veti mai putea recupera ceva.
Va multumesc....
Nu e cazul de faliment, e suma la jumatea plafonului minim acceptat pt depunerea cererii de declansare a insolventei.