Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de somaj?

Buna ziua,in 30 iulie imi expira contractul de munca fiind incheiat pe perioada determinata..Sunt insarcinata in 4 luni iar de indemnizatia de crestere a copilului nu o sa beneficiez ptr ca nu am lucrat 12 luni consecutiv pana cand se va naste copilul. La data expirarii contractului de munca o sa am in 24 de luni circa18 luni lucrate cu carte de munca si cotizatie la somaj,dar cu pauza de 6 luni. Intrebarea mea este daca beneficiez de somaj dupa 30 iulie 2012.
Va multumesc!
pentru a beneficia de somaj trebuie sa aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii....
in speta, pentru somaj perioada de referinta este 30.07.2010 - 30.07.2012 ... avand 18 luni stagiu de cotizare in aceste 24 de luni veti beneficia de somaj ...aveti grija ca stagiul minim de cotizare de 12 luni este aferent unui timp de munca de 8 ore/zi ...