avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 272 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de somaj?

Buna ziua,in 30 iulie imi expira contractul de munca fiind incheiat pe perioada determinata..Sunt insarcinata in 4 luni iar de indemnizatia de crestere a copilului nu o sa beneficiez ptr ca nu am lucrat 12 luni consecutiv pana cand se va naste copilul. La data expirarii contractului de munca o sa am in 24 de luni circa18 luni lucrate cu carte de munca si cotizatie la somaj,dar cu pauza de 6 luni. Intrebarea mea este daca beneficiez de somaj dupa 30 iulie 2012.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:06, 24 Aprilie 2012
pentru a beneficia de somaj trebuie sa aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii....
in speta, pentru somaj perioada de referinta este 30.07.2010 - 30.07.2012 ... avand 18 luni stagiu de cotizare in aceste 24 de luni veti beneficia de somaj ...aveti grija ca stagiul minim de cotizare de 12 luni este aferent unui timp de munca de 8 ore/zi ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj pentru mamica iesita din ingrijire 2 copii luizaiza2000 luizaiza2000 buna ziua in sept 2004 am nascut si am beneficiat de indemnizatia ingrijire copil.anterior acestei date am avut un stagiu de cotizatie la somaj de 10 luni.in ... (vezi toată discuția)
Conditii acordare somaj Alex880302 Alex880302 Buna ziua, Stiti cumva daca in urma expirarii contractului de munca pe durata determinata, pot beneficia de somaj? Mentionez ca am 12 luni cotizate la fondul ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de somaj? manowar1979 manowar1979 Buna ziua! Am nevoie de o informatie de la dvs deoarece agentia judeteana de care apartin, adica Targu Neamt, nu m-a lamurit...pana pe data de 22 decembrie ... (vezi toată discuția)