Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA D300 valid dar cu atentionari
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

D300 valid dar cu atentionari

Va rog sa ma ajutati, poate cineva a mai intalnit problema pe care o am.Am transmis decontul de TVA dar in recipisa apare " nu exista erori de validare."Atentionari:A:validari globale TVA(22)nu se incadreaza in 24%+-marja 1%
Am depistat care este problema dar nu stiu ce sa fac in continuare, sa mai transmit inca o data decontul sau daca nu are erori de validare nu mai trebuie transmis.Va multumesc
Lasati-l asa si problema o rezolvati in urmatorul decont la regularizari.
La verificarea starii unei D.300 /04.2012 ,am:
,,Nu exista erori de validare.
ATENÞIONARI:
A: validari globale
TVA(22) nu se incadreaza in 24% +- marja 1%
atentionare regula: R74: 23% din abs(R21_1 (17376)) (3996) <= abs(R21_2 (4672)) <= 25% din
abs(R21_1) (4344)"

Atentionarea ,cum trebuie s-o interpetez?Eu inteleg ca daca nu exista erori de validare nu trebuie sa depun o noua declaratie pe aprilie .Da?

In aprilie am avut o factura de la UniCredit Leasing de regularizare :
- reg.TVA val. reziduala cuprinsa in rate -10042*19%= -1907,98
...........................".........................10042*24%= 2410.08
Dif TVA =502.10,care in D.300 este cuprinsa in rd. 22.
In rd.22din D 300 am val 17376 si TVA 4672.
Trebuia sa modific acest rd.?Sa trec dif .de TVA de 502 lei in rd.30?
Va rog mult !
Va multumesc.
Parerea mea este sa o lasati asa cm este. Daca TVA-ul din declaratie coincide cu cel din balanta este OK. Se mai intampla asa din cauza versiunilor de declaratii.
Va multumesc mult.
in urma depunerii declaratiei 300,am primit acelasi mesaj de atentionare. declaratia nu are erori de validare, dar atentioneaza. tva nu a fost deductibil.cum s-a rezolvat cazul de mai sus.rog un raspuns daca sunteti pereceptie.multumesc