Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Solutie de neinceperea urmaririi penale si amenda - ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Solutie de neinceperea urmaririi penale si amenda - permis suspedat ilegal?

Buna seara,

Asa cum scriam cu ceva timp in urma, am avut un incident de circulatie din care m-am ales cu permisul suspendat. Voi da mai jos intamplarea de atunci:

"Va rog sa ma ajutati intr-o chestiune legata de permisul auto. Pe data de 20 decembrie 2010 am depasit pe linie continua un alt autoturism fiind vazut de un echipaj de politie ce era oprit intr-o statie peco. Au plecat in urmarirea mea, m-au depasit si m-au oprit cerandu-mi sa ma legitimez ceea ce am si facut. In urma acestora mi s-a suspendat permisul de conducere. Am facut contestatie la judecatoria de pa raza localitatii unde s-a petrecut incidentul, contestatie in urma careia mi s-a restituit permisul auto pana la solutionarea cazului pe cale judecatoreasca. Au urmat cateva procese la care m-am prezentat, iar la ultimul proces judecatoarea mi-a comunicat ca pana a doua zi se va lua o decizie. A doua zi am consultat site-ul judecatoriei de unde am aflat ca decizia se luase in defavoarea mea, acesta fiind singurul mod in care am aflat de decizia luata. Am asteptat sa mi se comunice in mod oficial rezultatul deciziei judecatoresti si implicit sa merg la politie sa predau permisul. Nu am primit nimic prin posta iar prin natura serviciului am continuat sa conduc autoturismul. Ghinionul a facut ca intre timp sa acumulez mai mult de 15 puncte de penalizare dar si de data aceasta, considerand ca am fost penalizat in mod nedrept, am refuzat sa semnez procesele verbale urmand sa fac contestatie. Acum patru zile am fost oprit din nou in trafic de un echipaj de politie din motivul ca un far nu functiona cum trebuie. Cand m-am legitimat politistul mi-a spus ca permisul meu este suspendat si ca nu mai am drept sa conduc. De asemenea mi-a spus sa merg a doua zi la politie si sa-l depun, ceea ce am si facut. Am intrebat un politist despre situatia mea si mi-a spus ca risc dosar penal iar cazul va fi judecat si va fi instrumentat de un procuror. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac, sa angajez un avocat? La ce riscuri ma supun? Va multumesc."

Dupa aceasta intamplare am urmat sfatul primit pe acest site (va multumesc pe aceasta cale celor ce mi-au raspuns solicitarii mele) si am mers la un avocat care sa ma reprezinte in toata incurcatura din care riscam sa ma aleg cu dosar penal si de aici cu cine stie ce. Politia a deschis dosar penal si l-a inaintat unui procuror. Pana la solutionarea cazului avocatul m-a sfatuit sa merg la politie si sa solicit restituirea permisului auto. Dupa mai mult timp, am fost chemat de procuror sa raspund catorva intrebari si dupa cateva luni am primit un raspuns oficial din partea acestuia ca nu dispune inceperea urmaririi penale impotriva mea dar trebuie sa platesc o amenda administrativa de 1000 RON. Am crezut ca aici s-a terminat totul si am mers si am platit amenda. Dar ieri 25.04.2012 bate la usa mea politistul care m-.a oprit in trafic in 2011 cand nu am avut permisul la mine si care a verificat prin statie si mi-a spus ca permisul meu era suspendat. L-am intrebat ce doreste si mi-a spus ca trebuie sa merg la politie sa depun permisul din nou. Am mers, l-am depus fara sa-mi dea nici un proces verbal in care sa scrie motivul retinerii permisului, dar mi-au dat in schimb o dovada pe care scrie dp art 86/2. Am mers la avocat si i-am spus ce s-a intamplat iar el m-a sfatuit sa merg sa depun o cerere la polite prin care solicitam domnului comandant restituirea permisului pe seama unei erori de procedura (articolul invocat de dansii pe dovada neavand nici o legatura cu situatia mea si oricum nu ar avea acest drept atata timp cat procurorul nu a dispus suspendarea permisului). Asta am si facut. La politie am primit in schimb sfaturi "prietenoase" de la cei de acolo ca nu este bine ce fac,sa nu ma joc ca ma bag singur in bucluc, ca domnul comandant va deschide proces civil de calomnie impotriva mea ca il acuz ca nu stie sa-si faca meseria (numai tampenii fara logica deoarece era o simpla cerere fara sa acuz pe nimeni de nimic). Nu am tinut cont de sfaturile lor si am depus cererea.Astazi 26.04.2012 am mers din nou sa vad daca cerea a fost inaintata si intamplator m-am intalnit cu politistul care mi-a batut la usa ieri, care stia de cerere si la fel ca si colegii lui mi-a data celeasi sfaturi adaugand ca nu este bine sa-l supar pe domnul comandant (pe moment am avut senzatia unui film western in care il identificam pe domnul comandant cu seriful cel rau care poate face uz de pistol cand vrea el si nu cu un reprezentant al politiei din anul 2012 la care am depus o simpla cerere si la care, daca nu am dreptate, la fel de civilizat mi se poate raspunde cu explicatiile si aricolele de lege potrivte cazulu meu) . Avocatul meu spune categoric ca asa cum am procedat la sfatul sau este sigur de izbanda, si ca politia nu ar fi trebuit sa mai imi retina permisul atata timp cat procurorul care s-a ocupat de caz a dispus decat plata unei amenzi administrative si atat. Tot el spune ca daca politia nu imi va restitui permisul imi garanteaza reusita daca ma va reprezenta in instanta impotriva abuzului politiei si chiar plata unor daune morale de pana la 10000 RON. El isi justifica convingerea prin invocarea unui articol de catre politie pe dovada primita care nu are nici o legatura cu cazul meu si prin lipsa unui proces verbal atunci cand mi-au retinut permisul. Sunt foarte confuz si nu stiu ce sa fac. Iau in serios si sfaturile politistilor de teama sa nu intru in cine stie ce belea. Avocatul insista ca nu are de ce sa-mi fie teama. Va rog mult spuneti-mi ce sa fac. Va multumesc.

Daca ati primit amenda administrativa inseamna ca si permisul a a fost retinut legal ulterior, aceasta fiind o pedeapsa complementara.