Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se acorda coeficientul de corectie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se acorda coeficientul de corectie?

buna ziua
am citit in articolul prezentat un aliniat potrivit caruia celor care se inscriu la pensie dupa 1 ianuarie 2012 li se acorda un coeficient (multiplicativ, presupun eu) egal cu raportul: 0,433x(salariu mediu brut pe anul precedent- deci 2011)/(valoare punct pensie pe 2011); de aici rezulta, in cazul concret, de exemplu, al unui salariu brut de 2000 lei, un coeficient egal cu: 0,433x2000/732.8=1,18 cu care se va inmulti punctajul mediu anual, deci pensia ar creste cu cca 18%.
- este adevarat acest lucru ?
- unde anume in lege sau in metodologia de calcul este specificat acest coeficient ?
Art. 170
(1) Pentru persoanele inscrise la pensie incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat in conditiile art. 95 se aplica un indice de corectie calculat ca raport intre 43,3% din castigul salarial mediu brut realizat pe anul precedent si valoarea unui punct de pensie in vigoare la acea data.
(2) Prevederile alin. (1) se aplica o singura data, la inscrierea initiala la pensie.
Art. 193
(2) Prevederile art. 102 alin. (2)-(6), precum si cele ale art. 169 alin. (6) si art. 170 intra in vigoare la data de 1 ianuarie 2012.

Legea 283/2011:
Art. 16
Termenul prevazut la art. 193 alin. (2), referitor la prevederile art. 102 alin. (2)-(4), art. 169 alin. (6) si art. 170, din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare, se proroga pana la data de 1 ianuarie 2013.

Si uite asa se va uita de art.170 ca trebuie aplicat si persoanelor care au iesit la pensie incepand cu ian.2011.