Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incetarea mandatului de primar
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incetarea mandatului de primar

Buna ziua!

As dori sa stiu ,in situatia schimbarii partidului politic,primarul pierde functia de primar,inainte de terminarea mandatului?
Referatul constatator in baza caruia prefectul emite ordinul de incetare de drept a mandatului, se intocmeste de secretar,sau doar se semneaza de catre acesta?
Pana la intocmirea referatului,ar trebui primita de la partid o adresa scrisa,nu?

In cazul care mandatul primarului inceteaza si viceprimarul este eliberat din functie,consilierii locali aleg,prin hotarare un nou viceprimar,sau atributiile primarului sunt exercitate de catre secretar,pana la alegerea unui nou primar?

Daca primarul de afla in concediu medical,ii poate inceta mandatul prin ordin al prefectului?Dar daca este in concediu de odihna?

Va mltumesc anticipat pt.raspunsuri!

mandatul primarului nu inceteaza daca isi schimba partidul... el inceteaza doar pentru cauze de nedemnitate, prin savarsirea unor fapte calificate ca infractiuni si daca este condamnat definitiv pentru aceste fapte
mai incepteaza si in caz de incompatibilitate de functii
Petre Enache, Avocat
Lg.nr 393/2004 la art.15,alin.2,lit.g1 va contrazice...
daca primarul si-a dat demisia din partid, ii inceteaza mandatul de primar, nu si daca a fost dat afara din partid si se inscrie in altul. care este situatia concreta?