avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozitare venituri din inchirieri cu ziua/ora
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozitare venituri din inchirieri cu ziua/ora

Am o garsoniera si vreau s-o inchiriez in regim hotelier adica cu ziua sau chiar cu ora. Trebuie facut ceva ca sa fiu in legalitate? ce anume?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 20:38, 5 Mai 2012
Faceti contract de inchiriere pe fiecare zi pe care il inregistrati la finante si platiti 12% impozit.

Fiind persoana fizica nu exista alta posibilitate.
www.avocatnet.ro/content/con...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare alina240 alina240 Buna ziua, In calitate de persoana fizica detin un imobil pe care intentionez sa il inchiriez firmei mele( srl ), prin contract de inchiriere inregistrat la ... (vezi toată discuția)
Regim hotelier Persoanafizica1 Persoanafizica1 Am un apartament mostenit de la bunici intr-o zona centrala si as dori sa-l inchiriez ocazional in regim hotelier. Astfel imi scot si banii de administrare ... (vezi toată discuția)
Inchiriat locuinta cu ora alcs_alx alcs_alx Buna ziua, Am citit pe forum despre inchirierea in regim hotelier dar nimeni nu a mentionat de ore ci numai de zile. Eu vreau sa inchiriez cu ora. Ce ... (vezi toată discuția)