Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Contabili autorizati
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Contabili autorizati

Sunt inginer. Am urmat cursuri de contabilitate la nivel general la o firma care mi-a eliberat un fel de diploma avizata de ANOFM. Am efectuat contabilitatea primara si am intocmit bilanturi si declaratii fiscale, fara drept de semnatura, la 3 S.R.L.- uri de mai multi ani. As dori sa ma inscriu la un examen de anul acesta organizat de CECAR, pentru a obtine dreptul de semnatura. Este posibil ? In ce conditii si cum ma puteti ajuta cu o bibliografie minimala ?
Bibliografia pentru examenul sustinut anul trecut o puteti citi aici:
[ link extern ]

Accesul la profesia de Expert contabil si Contabil autorizat se face conform Ordonantei Guvernului nr. 65/1994, republicata, parcurgand urmatorii trei pasi:
1. Promovarea examenului de acces la profesie (Regulamentul examenului de acces) in urma caruia se obtine Certificatul de promovare a examenului de acces (care da dreptul posesorului sau de a se inscrie la stagiu);
2. Efectuarea unui stagiu de 3 ani (Regulamentul de stagiu);
3. Promovarea examenului de aptitudini in urma caruia se obtine calitatea de Expert contabil si Contabil autorizat.

ORDONANŢA Nr. 65 din 19 august 1994 *** Republicată
privind organizarea activităţii de expertiză contabilă şi a contabililor autorizaţi*)
[ link extern ]

Sursa: [ link extern ]