avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 472 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tergiversare dosar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tergiversare dosar

Buna ziua.
In urma cu 4 ani , am fost pagubit de o suma importanta de bani, cea care a reusit sa sustraga suma a fost , la vremea respectiva, secretara firmei al carei administrator eram. Sustragerea sumei (mai exact 2 miliarde vechi) s-a facut prin scrierea si semnarea in fals de catre secretara a unui numar mai mare de bilete pentru scoatere de numerar. Secretara avea imputernicire pentru A DEPUNE SI RETRAGE DOCUMENTE DIN BANCA, nicidecum a completa sau semna aceste bilete sau alte documente. Cand am observant lipsa banilor si am vazut ca acele bilete nu erau semnate si completate de mine, am facut o Plangere la Parchet, acest dosar ajungand la Politie, departamentul fraude. S-a efectuat un test grafologic atat mie cat si altor personae din firma, rezultand, in final, ca nu este semnatura mea pe bilete. Secretara a recunoscut ca A COMPLETAT BILETELE si am inteles ca aceasta va fi incadrata la DELAPIDARE. Problema este ca, NICI MACAR NU A INCEPUT URMARIREA PENALA a individei nici dupa 3 ani de la data inceperii cercetarilor. Sunt ferm convins ca, aceasta are relatii sau ceva de genul deoarece nu mi se pare normal sa dureze atat. Va rog sa-mi spuneti unde pot face plangere in acest sens, avand in vedere faptul ca dosarul se afla tot la Politie (fraude) si care ar fi pedeapsa care I se va aplica. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ionescu-bebe , utilizator 18:42, 18 Mai 2012
Solicitati ofcial parchetului responsabil in cercetare ,comunicarea stadiului cercetarii,eventual solutia dispusa in cauza
Sunt cauze a caror complexitate si bagaj de documente necesita o perioada mai lunga de analiza,coroborare si concluzionare
Va multumesc. Credeti ca, recunoscand, deci , indubitabil secretara este vinovata de delapidare, Parchetul poate solutiona N.U.P.? Practic, am citit declaratia acesteia in care recunoaste faptul ca ea a completat biletele. Cu ce pedeapsa s-ar alege? Va multumesc.
In lipsa documentelor din dosar este hazardat a expune concluzii,pe care in final le va pronunta procurorul responsabil
Mie unul mi se pare absolut aberant ca dupa trei ani nu s-a inceput urmarirea penala sau nu s-a dat o alta solutie legala.Sunt sigur ca asa ceva nu este posibil,politisti au termene clare de solutionare a dosarelor penale.De cand nu ati mai fost la politie sa va interesati de dosar?Exista posibilitatea incadrarii faptei ca o alta infractiune decat cea de delapidare.In cazul in care verificati si dosarul este in acelasi stadiu(fara motivari pertinente ale intarzierii cercetarilor) adresati-va parchetului cu o plangere de tergiversare a cercetarilor sau favorizarea infractorului impotriva organului de cercetare penala.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Mai 2012
Dorel Dumitru, Alte profesii
Am fost acum circa 6 luni si , ca de fiecare data " mai cere ceva procurorul". Politistul m-a pus sa declar ca, in cazul in care va trebui, voi plati o expertiza contabila pe lunile in care a vaut loc prejudiciu. Pentru ce trebuie asa ceva, nu stiu, odata ce infractorul si-a recunscut fapta. Acesta a declarat: RECUNOSC CA AM COMPLETAT BILETELE, DAR NU LE-AM SEMNAT EU. In cadrul expertizei grafologice , expertii au constatat ca nu este semnatura mea. Atunci, a cui este???? Consider ca se tergiverseaza dosarul. Care este parerea dumneavoastra? Multumesc.

Alte discuții în legătură

Procedura dosar penal Nina1 Nina1 Buna ziua. Am formulat plangere penala pentru infractiuni de fals si uz de fals la Parchetul de pe langa Judecatorie.Plangerea penala a fost inaintata Politiei ... (vezi toată discuția)
Fapta penala Agripina1 Agripina1 faptul ca un politist care se ocupa de ancheta unui dosar penal a lasat sa scrie declaratia o alta persoana decat cea care era acuzata este aceasta o fapta ... (vezi toată discuția)
Distrugere sorinsor sorinsor Pe data de 10 ianuarie 2012 am depus o plangere penala pt distrugere la sesctia de politie de care apartin. Nici pana in ziua de azi nu au trimis dosarul la ... (vezi toată discuția)