Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... hotarare impotriva ANRP - CCSD
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

hotarare impotriva ANRP - CCSD

Buna seara!
Am obtinut in martie 2011 obligarea CCSD la emiterea dispozitiei privind titlul de despagubire in termen de 15 zile de la ramanerea irevocabila a hotararii sub sanctiunea unei penalitati de 100 lei/zi de intariziere (dosarul nici nu a fost trimis la evaluator).
Onor CCSD a declarat recurs care, un an mai tarziu, la 2 martie 2012 a fost admis in parte in sensul ca parata e obligata la emiterea titlului in 6 luni nu in 15 zile, sub pedeapsa aceleiasi penalitati.
Conform hotararii judecatoresti irevocabile la data de 2 septembrie 2012 CCSD ar trebui sa-mi elibereze dispozitia privind titlul de despagubire…..dar la 13 martie 2012 a aparut faimoasa OUG 4/2012 care suspenda pt 6 luni si emiterea titlurilor si evaluarea dosarelor !
Care este data la care este obligata CCSD sa-mi elibereze dispozitia ? 2 septembrie 2012 sau ulterior cand expira termenul din OUG 4/2012?
O hotarare judecatoreasca irevocabila poate fi infranta de o OUG aparuta ulterior ?
Pot introduce la data de 2 septembrie actiune pentru a fi obligata CCSD la plata penalitatii prevazute in hotararea judecatoreasca ?
Cum pot constrange CCSD sa respecte termenul din hotarare?
Multumesc anticipat pentru orice sfat sau idee.
cu riscul de a fi catalogata drept nesimtita (daca nimeni nu a raspuns pana acum e evident ca subiectul nu prezinta interes sau cei care l-au citit sunt in aceeasi ceata ca si mine) imi scriu singura aceste randuri doar pt a aduce "mai in fata" topicul in speranta ca totusi cineva isi va da cu parerea macar.
dvs. nu vi se aplica prevederile og. nr4/2012.la data la care ati pornit actiunea cat si la data la care a ramas definitiva si irevocabila aceasta nu era in vigoare. legea nu retroactiveaza decat intr-o singura situatie.va sfatuiesc sa faceti si niste copii legalizate de pe decizie cand o primiti si inainte sa optati.