Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O magistrala de gaz trece prin teren proprietate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O magistrala de gaz trece prin teren proprietate personala

Buna seara,
Am o mare dilema pe care va rog sa ma ajutati sa o dezleg:
De putin timp am intrat in posesia unui teren printr-o revendicare. Toate bune si frumose , numai ca atunci cand am decis sa ridic o constructie pe acest teren m-am cramponat de urmatorul aspect: prin teren trece o magistrala de gaz iar eu nu pot ridica absolut nici o constructie la mai putin de 40 m de acea magistrala.
Ce a-si putea face in acest caz?
A-si putea cere vre-o despagubire firmei de gaz care detine aceastra magistrala sau vreo chirie lunara?( deoarece nu pot folosi nicicum acest teren).
Incercati sa transmiteti o solicitare firmei in proprietatea careia se afla acea magistrala.
avvalentina a scris:

Incercati sa transmiteti o solicitare firmei in proprietatea careia se afla acea magistrala.

Buna ziua,
Multumesc de sfat.
Am facut in acest sens solicitare la acea firma, insa mi-au raspuns ca ei nu a-r putea face nimic, deoarece ei deja montase acea magistrala pe teren inainte ca eu sa devin proprietara.

Credeti ca se mai poate fece ceva? A-si avea un temei legal?

Multumesc anticipat
amiali, utilizator
multumesc frumos
informatiile date imi vor fi de mare ajutor
Puteti sa-i actionati in judecata pentru lipsa de folosinta, dar va trebui sa timbrati proportional cu valoarea pe care o solicitati.