Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Copil aflat in tutela- mostenire de la cealalta familie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Copil aflat in tutela- mostenire de la cealalta familie

Buna ziua,
Va prezint urmatoarea speta:
1.O persoana detine tutela unui copil minor in varsta de 13 ani.
2. Famila de pe mama a dezbatut o mostenire in instanta si s-a ajuns in punctul in care am primit o citatie pentru iesirea din indiviziune.
3. Se cere ca cheltuielile de judecata sa fie achitata de parat (in cazul de fata copilul minor prin reprezentant legal).

Cum trebuie sa procedeze reprezentantul legal in aceasta situatie?
Va multumesc.

Reprezentantul legal, in virtutea acestei calitati, poate exercita in numele minorului toate drepturile acestuia si de asemenea poate indeplini obligatii. Reprezentantul legal, are obligatia de a apara toate drepturile si interesele minorului, de aceea, daca este vorba despre un proces in care minorul are calitate de parat, reprezentantul sau legal trebuie sa se apere fata de sustinerile reclamantului. Va trebui sa depuna intampinare, si sa aduca dovezi proprii, insa cel mai bine ar fi sa angajeze un avocat care sa faca aceste demersuri.
Eu stiam aceste aspecte....Ideea era daca este necesar ca reprezentantul legal sa ceara de la judecatoria din circumscriptia domiciliului minorului posibilitatea de a reprezenta minorul in mostenire (in ideea sa nu fie in conflict de interese, etc.).
Si mai mult decat atat, in cazul in care se cer cheltuieli de judecata, cum ar putea fi refuzate.
Si daca spre exemplu se refuza esirea din indiviziune, ce s-ar putea intampla...
As avea nevoie de o speta similara...nu de generalitati.

Multmesc!;)