Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... dilema valutara - prestare servicii informatice
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

dilema valutara - prestare servicii informatice

Buna ziua,

Sa zicem ca am prestat niste servicii informatice in valoare de 2500euro ptr o firma din Canada.

Firma Canadiana doreste o factura si sa ma plateasca cu echivalentul in CAD a respectivei sume. Problema e ca nu am o firma si nici nu sunt PFA, ci doar doua conturi IBAN (RON, USD) si un cont paypla, legat la contul RON, ce sfaturi ati putea sa-mi dati ptr a incasa suma de 2500euro? De asemeni, presupun ca voi pierde o anumita suma de bani la schimbul de valuta. Care ar fi cea mai rentabila metoda de plata?

De asemeni, ar trebui sa declar acesta suma si sa platesc impozite, TVA ptr serviciile oferite?

PS: paypal poate genera facturi, dar firma respectiva ar putea accepta si un email cu suma ce trebuie sa o deconteze.
daca ai incasari repetate iti recomand un PFA si totul este in regula