avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... dilema valutara - prestare servicii informatice
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

dilema valutara - prestare servicii informatice

Buna ziua,

Sa zicem ca am prestat niste servicii informatice in valoare de 2500euro ptr o firma din Canada.

Firma Canadiana doreste o factura si sa ma plateasca cu echivalentul in CAD a respectivei sume. Problema e ca nu am o firma si nici nu sunt PFA, ci doar doua conturi IBAN (RON, USD) si un cont paypla, legat la contul RON, ce sfaturi ati putea sa-mi dati ptr a incasa suma de 2500euro? De asemeni, presupun ca voi pierde o anumita suma de bani la schimbul de valuta. Care ar fi cea mai rentabila metoda de plata?

De asemeni, ar trebui sa declar acesta suma si sa platesc impozite, TVA ptr serviciile oferite?

PS: paypal poate genera facturi, dar firma respectiva ar putea accepta si un email cu suma ce trebuie sa o deconteze.
Cel mai recent răspuns: ContSters225346 , utilizator 23:03, 23 Mai 2012
daca ai incasari repetate iti recomand un PFA si totul este in regula

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa in sistem real si facturare canada FilipB FilipB Buna ziua. Am infiintat un PFA si mi s-a ivit ocazia sa am un client din Canada. M-ar interesa cum se procedeaza cu facturarea. Am nevoie de ceva acte in ... (vezi toată discuția)
Facturare pe srl pentru servicii prestate ca freelancer victor2015 victor2015 Am inceput activitatea ca freelancer pe site-urile de genul Elance / oDesk si altele similare. Activitatea a fost inceputa acum un an si am inceput usor, ... (vezi toată discuția)
Facturare pe srl pentru servicii prestate ca freelancer pe elance / odesk ecaterinamihailovici ecaterinamihailovici ”Am inceput activitatea ca freelancer pe site-urile de genul Elance / oDesk si altele similare. Activitatea a fost inceputa acum un an si am inceput usor, ... (vezi toată discuția)