avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

SUNTEM DOUA SURORI,MAMA A MURIT IAR TATAL TRAIESTE.CE DREPTURI ASUPRA CASEI AVEM?CE ACTE SA FACEM ?
Mergeti la notar cu actul de proprietate sa se vada cine este proprietar.
Daca sotii erau coproprietari aveti dreptul si dvs. alaturi de tata.
Va trebui sa dezbateti mostenirea la notar sau la instanta de judecata, in situatia in care nu va intelegi asupra calitatii de mostenitor, a masei succesorale sau a cotelor.
Masa succesorala se compune din jumatatea imobilului.
Din aceasta masa succesorala, tatal dumneavoastra detine o cota de 1/4 , iar dumneavoastra impreuna cu sora detineti o cota de 3/4, respectiv 3/8 fiecare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbaterea succesiunii MIHAELA IN MIHAELA IN Buna seara!Tatal meu a murit in 2004 iar noi nu am dezbatut mostenirea atunci.Sintem 2 frati si mama.Eu cu sora mea nu ne intelegem in ultimul timp. Inpreuna ... (vezi toată discuția)
Dezbatere masa succesorala ionela-pc ionela-pc buna ziua, tata a decedat acum trei luni si am ramas , mama, eu si sora mea. va rog sa-mi spuneti care este termenul limita pentru dezbaterea masei ... (vezi toată discuția)
Un fel de mostenire romica.b romica.b sotia mea are o sora si impreuna mai au doi frati de tata . In urma cu 13ani tatal lor a murit , iar acum doi ani a murit si mama fetelor. Nu sa facut ... (vezi toată discuția)