Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este diurna maxima legala pe zi pentru tari UE?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este diurna maxima legala pe zi pentru tari UE?

Si pe baza caror legi se calculeaza! Multumesc :)
Nivelul maxim al diurnei externe deductibile fiscal la calculul impozitului pe profit pentru agentii economici care trimit angajati in delegatie in strainatate se va calcula conform formulei:

Diurna maxima deductibila fiscal = diurna externa (conform HG 518/1995) x 0,75 x 1,15 x 2,5

Diurna maxima legala externa/zi (conform HG 518/1995 ) - pentru tari UE (in afara de Bulgaria) = 35 EUR x 0,75 x 1,15 x 2,5 = 30,19 EUR/ ZI.

Diurna maxima deductibila externa/zi (conform HG 518/1995+Legea 571/2003 ) - pentru tari UE (in afara de Bulgaria) = 35 EUR x 0,75 x 1,15 x 2,5 = 75,47 EUR/ ZI.

multumesc!!:D