Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acces dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acces dosar penal

Buna ziua,
As dori sa stiu in cazul unei ucideri din culpa, eu ca si absolventa de drept, dar fara sa profesez in domeniu, pot avea acces la un dosar penal al unei persoane din familie pentru ucidere din culpa?
Si, de ce, in mometul in care nu se prezinta avocatul din oficiu, tot ceea ce face judecatorul este sa dea un nou termen? Pot sa fac ceva in acest sens, gen sa aduc probe la dosar, etc si sa tin locul aparatorului?
florinat, utilizator
Nu puteti ,asistenta juridica calificata este obligatorie in cazul infractiunii de ucidere din culpa.
Cel mai bine angajati un aparator ales.
Asistenta juridica in cursul judecatii este obligatorie in cazul pedepsei inchisorii de 5 ani sau mai mare.
Va multumesc frumos. O seara placuta