Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA mod facturare curse externe
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

mod facturare curse externe

O societate cu sediul in Romania,inregistrata in scopuri de tva pe teritoriul national incheie un contract de prestari servicii cu o firma de transport si expeditie cu sediul in Austria.Serviciile prestate constau in transporturi de marfa in Uniunea Europeana.
Cum factureaza transportul de marfa,daca nici plecarea si nici destinatia nu sunt in Romania sau Austria? Cu tva sau fara,cu taxare inversa? Are obligatia intocmirii declaratiei 390? Ambele firme sunt platitoare de tva.Multumesc.
Daca ambele societati sunt inregistrate in Registrul operatorilor Intracomunitari, atat firma din Romania, cat si firma din Austria si va comunica un cod valabil de TVA, atunci intocmiti factura externa in valuta, facturati fara tva, adica scutit de tva si raportati in declaratia 390.
Scutirea de tva este valabila chiar daca firma cumparatoare este din afara uniunii? Dar daca firma beneficiara este din Romania si transportul este international?
Daca societatea este din Romania, atunci se factureaza cu TVA 24%.
Daca firma cumparatoare este din afara uniunii, atunci operatiunea este scutita de tva.