Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... obligaþia asigurãtorului de a pãstra în arhivã ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

obligaþia asigurãtorului de a pãstra în arhivã pozele de la accident

Sunt în foarte mare criză de timp şi nu prea am timp să caut. Deci, mă interesează textul de lege (lege, articol, alineat...) care instituie obligaţia în sarcina asigurătorului de a păstra în arhiva societăţii pozele de la accidentul rutier care face obiectul unui litigiu în care societatea este parte. ªtiu aproape sigur că societăţile de asigurări au obligaţia aceasta, dar nu ştiu unde este prevăzută în lege. Vă mulţumesc anticipat.
Cristian Cosma, Consilier juridic
Norme privind organizarea activităţii de arhivă la asigurători, reasigurători si intermediari în asigurări si/sau în reasigurări emis de catre CSA in 2010. poate o gasesti pe site lor
mulţu' mult, am găsit, ai fost de mare ajutor ;)