Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz in perioada de 6luni de la revenirea din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz in perioada de 6luni de la revenirea din crestere copil

buna ziua

ma confrunt cu o problema. Am revenit din crestere copil si am primit preaviz desi nu s au implinit inca 6 luni de la revenire.
Intrebare: au dreptul sa mi restructureze postul? Daca nu accept postul oferit, au dreptul sa mi desfaca contractul de munca?

cu respect
Cand ati intrat in CCC?
20.02.2012 - 04.03.2012 nici macar o luna nu am stat in cci, iar copilul face 1 an in octombrie
danima2001, utilizator
Cred ca ati vrut sa scrieti 20.02.2011 ? ... ceea ce inseamna ca, data nasterii copilului este dupa 01.01.2011?
copilul a fost nascut in octombrie 2011 - iar eu am intrat in cci pe 20 .02. 2012 pana pe 04.03.2012
danima2001, utilizator
In acest sens, desfiintarea unui post este posibila dar nu este posibila concedierea dvs intrucat sunt incidente prevederile art.25 alin.2 si 3 din OUG nr.111/2010.