Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intoarcere din concediu de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intoarcere din concediu de maternitate

in iule anul viitor trebuie sa ma in torc la servici din maternitate, am inteles ca locul meu nu mai exista sunt pe o lista "+ normare" pot fi data afara imediat nu sunt obligati sa ma tina cele 6 luni?
Nu sunt obligati.
Termenul de 6 luni este pentru cazul desfacerii contractului de munca pentru necorespundere profesionala. Deci, timp de 6 luni nu va pot desface contractul din acest motiv. Daca se desfiinteaza postul dvoastra se poate desface contractul de munca.
In acest caz beneficiati de somaj.
Nu mai exista niciun astfel de termen ... acesta era prevazut in CCMN, care nu mai este in vigoare de la 01.01.2011...

Prin urmare, la revenirea din CCC angajatorul poate decide concedierea persoanei respective, in cazul in care persoana a intrat sub incidenta OUG nr.148/2005 ... dar , OUG nr.111/2010 aplicabila persoanelor ai caror copii s-au nascut incepand cu 01.01.2011 are o prevede in acest sens.