Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis de peste 17 ani NESCHIMBAT
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis de peste 17 ani NESCHIMBAT

BUNA .SUNT MIHAELA SI AM SI EU O INTREBARE:AM PERMIS DIN ANUL 1995 DAR NU L-AM SCHIMBAT NICIODATA SE MAI POATE FACE CEVA .MULTUMESC
Daca la termenul legal prevazut nu ati schimbat permisul ,este necesar sa desfasurati procedura prevazuta de art. 44 din Hotararea Guvernului nr.1391/2006)
Acte necesare
- act de identitate solicitant + copie xerox;
- vechiul permis de conducere cu viza sau fisa medicala (daca permisul de conducere este expirat);
- fisa tip a detinatorului permisului de conducere, dactilografiata si semnata cu negru in spatiul destinat;
- chitanta reprezentand contravaloarea permisului de conducere achitata la orice unitate CEC sau BCR - 46,50 lei;
- copie legalizata a actului din care rezulta schimbarea numelui (daca este cazul);
- fotografie tip noul permis.
- este necesar predarea vechiului permis in cazul preschimbarii/expirarii,
- contravaloarea permisului de conducere este de 68 lei
- fotografia se face de catre operatorul politiei in momentul predarii documentelor , nu trebuie sa mergeti cu o fotografie.

mai multe informatii aici (la rubrica "examinare si preschimbare permise de conducere)

[ link extern ]
@ Mika70

Da, sigur. Il puteti preschimba. Mergeti la Serviciul Public Comunitar - Regim Permise de Conducere si Inmatriculari Vehicule pe raza caruia domiciliai cu permisul vechi si cartea de identitate si veti fi informata ce acte va sunt necesare ( in principiu taxa de 68 lei la CEC sau BCR, fisa medicala etc).
Gabriela Pintea, Consilier juridic
BIu,,