Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... asistenta medicala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

asistenta medicala

cite paturi are in grija un sistent medical de terapie intensiva si unde este stipulat acest lucru?
2-4 paturi, ordinul ms nr 1224/2010.
Nu prea vad la ce va foloseste, nefiind absolut deloc respectat decat in sensul de a nu fi prea multi angajati; prea putini nu conteaza!
In cf. cu art2din OMS1224/2010:
Art. 2. - Normarea personalului din sectiile si compartimentele cu paturi de anestezie si terapie intensiva si de terapie intensiva se realizeaza conform prevederilor Ordinului ministrului sanatatii, nr. 1.500/2009 privind aprobarea Regulamentului de organizare si functionare a sectiilor si compartimentelor

Astfel,Cf.ANEXA 7-NORMATIV MINIMALvizand categoriile de personal din sectiile/compartimentele ATI

1.Pt. sectii/compartimente ATI categ.a IIIa:
-1asistent sefa
-1asistent pt. sala de operatii
-1 asistent/tura pt. sala operatii urgenta
-1asistent/4paturi/tura pt.TIIP (terapie intermediara/ingrijire postoperatorie )

2.Pt.sectii/compartimenteATI cat.a II a:

--1asistent sefa
-1asistent pt. sala de operatii
-1 asistent/tura pt. sala operatii urgenta
-1asistent/4paturi/tura pt.TIIP
-2asitenti/5paturi/tura pt.TI(terapie intensiva)

3.Pt.sectii/compartimente ATI cat.I:

---1asistent sefa
-1asistent pt. sala de operatii
-1 asistent/tura pt. sala operatii urgenta
-2 asistenti/4paturi/tura pt.TIIP
-1 asistent/2paturi/tura pt TI