Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... inmatriculare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

inmatriculare auto

buna seara!am o mare problema cu inscrierea unei masini aduse de afara.am totul inregula la ea ,dar la politie m-i s-a refuzat inmatricularea deoarece nu am teill1 si 2[sau tell,nu stiu],talonul din austria a msinii.masina a venit pe platforma,fiind radiata fara nr si talon[asa am cumparat-o].in rest toate sint ok.in ce conditii pot s-o inmatriculez,tinind cont ca i-am platit toate taxele[inclusiv cea de poluare de 6500ron].sau daca nu cum as putea sa-mi recuprez banii din taxe si asigurare?mentionez ca inainte de a plati toate taxele,sotia a fost in audienta la cmdt politiei ploiesti in legatura cu acele teill-uri,iar acesta i-a spus ca putem demara procesul de inmatr.doar daca cel care a adus-o in tara da o declaratie precum ca masina a venit pe platforma.nu era normal ca politia sa aiba un birou de relatii cu oublicul,care intii sa verifice actele si dupa aceea sa te trimita sa platesti toate taxele,decit sa stai citeva ore la ghiseu si sa nu ai ce-ti trebuie?nu-mi vine sa cred ca avind cartea orig a masinii cu ultima mentiune radiat,contract intre ultimul prop din carte si cel care a adus-o,totul platit sa nu o pot inscrie?si daca as fi avut acelle teilluri si le-am pierdut,ce pot face sa merg in austria sa iau duplicate?nu stiu ce sa va mai intreb ca de doua luni de cind am luat-o sint terminat.intii masina cu catalizator,sonda lamda,injectie multipunct,computer,abs,esp a fost declarata noneuro pe motiv ca este facuta in 1991[este un model fab intre 1991-1997,fara modificari la motor],dupa ce am facut rost de bani si am sa stau cu masina in curte?am vorbit cu cineva sa o inmat in bulgaria fara teill-uri,mi-a zis ca merge si culmea,euro2.cred ca sint unul dintre cdei mai prosti romani.merit o diploma.am muncit atitia ani sa tin o masina in curte.sarbatori fericite la toata lumea.mai putin militienilor din ploiesti
Buna ziua. Am o problema mai delicata cu inmatricularea masinii. Am cumparat o masina SH de la o reprezentanta auto din Bucuresti. Aceasta reprezentanta a cumparat masina de la un client (prin buy-back) si n-au mai inmatriculat-o pe numele lor, deoarece masina urma sa se revanda. Fostul proprietar (clientul lor) este din Cluj si nu am nici un fel de informatii despre el, decat cele specificate in actele masinii. Cu reprezentanta auto am facut un contract de vanzare cumparare, semnat in original de ambele parti, mi-au emis factura in urma tranzactiei si mi-au predat toate actele. In fisa de radiere fiscala intre reprezentanta si fostul proprietar al masinii exista doar stampila de la sectia financiara de care apartine reprezentanta. Stampila ca ar fi scos-o de la evidenta clientul lor din Cluj, lipseste. Am de asemenea, copia contractului de vanzare-cumparare intre cei 2. Certificatul de radiere intre reprezentanta auto si mine este ok (cu ambele campuri completate si stampilate de fisc), inclusiv am si certificatul de atestare fiscala de la reprezentanta auto. La inmatriculari mi s-a zis ca au nevoie de fisa de radiere completata intre vechiul proprietar si reprezentantul auto sau certificatul de atestare fiscala in original. Pe talonul si cartea masinii ca si ultim proprietar figureaza fostul proprietar din Cluj, cu mentiunea in talon ca in data cutare a fost intrainata masina catre respectiva reprezentanta auto. Reprezentanta amana sa rezolve aceasta problema invocand diverse motive banale. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Si ce pot sa fac in cazul in care nu primesc certificatul de atestare fiscala de la fostul proprietar? Va multumesc.