avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Daca se recupereaza taxa auto la vanzare cumparatorul ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Daca se recupereaza taxa auto la vanzare cumparatorul va plati din nou aceasta taxa?

Buna ziua,
Doresc sa recuperez taxa auto pentru un autoturism inmatriculat in luna august 2007.
De asemenea doresc sa vand acest autoturism peste cateva luni.
intrebarea este daca viitorul cumparator va fi obligat la inmatricularea masinii pe numele sau sa plateasca din nou taxa auto?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: bogyxp , utilizator 11:58, 10 August 2012
nu va mai plati, intrucat taxa a fost achitata deja de dvs.
Salutari tuturor.
Ca adaugare la ce a spus Laura in textul legii in vigoare nu se specifica decat ca taxa trebuia platita initial de proprietar, indiferent daca aceasta a fost recuperata sau nu in instanta

ART. 4
(1) Obligaţia de plată a taxei intervine:
a) cu ocazia înmatriculării unui autovehicul în România;
b) la repunerea în circulaţie a unui autovehicul după încetarea unei exceptări sau scutiri dintre cele la care se
face referire la art. 3 şi 8;
c) la reintroducerea în parcul auto naţional a unui autovehicul, în cazul în care, la momentul scoaterii sale din
parcul naţional, i s-a restituit proprietarului plătitor valoarea reziduală a taxei, în conformitate cu prevederile
art. 7.
(2) Obligaţia de plată a taxei intervine şi cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, în
România, asupra unui autovehicul înmatriculat pe teritoriul Statului Român anterior datei de 1 ianuarie 2007.
(3) Obligaţia de plată a taxei intervine şi în cazul autovehiculului înmatriculat pentru prima dată, în
România, după 1 ianuarie 2007 care întruneşte cumulativ următoarelor condiţii:
a) pentru el nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule sau taxa pe poluare pentru autovehicule;
b) face obiectul primei transcrieri a dreptului de proprietate, în România, după intrarea în vigoare a prezentei legi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de timbru 2013 fortunasystem fortunasystem Am platit taxa de mediu pe 13/03/2013 si am incercat sa depun actele pe 15/03/2013 dar am fost refuzat pe motiv ca noua taxa de timbru se aplica incepand din ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto darian2006 darian2006 Buna ziua! Daca doresc sa cumpar un fiat brava din 1997,benzina,1370 cm cubi si 55 cp,inmatriculat in romania,in 03.01.2012,am de platit taxa de poluare si ... (vezi toată discuția)
Taxa auto 2012 sorin123456 sorin123456 buna seara. am si eu o intrebare legata de taxa auto 2012. am cumparat o masina cu cateva zile in urma. masina este fabricata in 2005 si tot atunci ... (vezi toată discuția)