avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Amenzile sotului imi afecteaza indemnizatia CCC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Amenzile sotului imi afecteaza indemnizatia CCC?

Buna ziua! Pe 14 iunie mi se termina concediul de maternitate si trebuie sa depun dosarul pt indemnizatie CCC.
Tocmai am cititi o stire despre o mamica careia i s-a suspendat indemnizatia din cauza unor amenzi neplatite ale sotului ([ link extern ] ).
Si eu am aceasta problema, desi nu inteleg ce legatura au amenzile sotului cu mine, beneficiarul indemnizatiei.
1. Credeti ca nu o sa primesc indemnizatie din aceasta cauza? Scrie in lege asa ceva?
2. Trebuie sa depun in dosar, cazierul meu fiscal?
Cel mai recent răspuns: adela05 , utilizator 20:54, 29 Mai 2012
1. OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor spune:

Art.12
...
(2) Incepand cu anul 2012, pentru mentinerea drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, beneficiarii au obligatia sa isi achite obligatiile legale fata de bugetul local pentru bunurile pe care le detin in proprietate, conform prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.

2. Asadar este vorba de impozitele si taxele locale pentru bunurile din proprietatea dvs, nu este vorba de amenzi si altele asemenea.
Ultima modificare: Marți, 29 Mai 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
In acest caz, de ce i-a suspendat indemnizatia doamnei din articolul pe care l-am postat, pt ca sotul nu platise o amenda la politie?
Eu trebuie sa-mi iau un certificat fiscal ca sa-l depun in dosarul pt obtinerea indemnizatiei?
Multumesc
1. Din articolul citat de dvs. reiese ca Primaria este vinovata deoarece comunica la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala toate datoriile restante, in bloc, fara sa le defalce si fara sa tina cont de ce spune legea, adica sa comunice numai "obligatiile legale fata de bugetul local pentru bunurile pe care le detin in proprietate"

2. Nu va trebuie nici un certificat fiscal in dosarul pecare il depuneti la Primarie pentru indemnizatia pentru CCC.
Am inteles! Inseamna ca n-ar trebui sa am nici o problema. Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sistarea indemnizatiei de crestere copil maryalylyana maryalylyana Buna ziua, Sotul meu are amenzi de circulatie neplatite, eu urmeaza sa-mi fac dosarul pentru indemnizatie crestere copil, iar cei de la primaria din comuna il ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil florianzy florianzy In cat timp se poate depune dosarul pt idemnizatie crestere copil? Este un termen de la care nu mai poti depune? Sotia a nascut pe 12 februarie 2014. Am ... (vezi toată discuția)
Blocare indemnizatie crestere copil laviniaelenab laviniaelenab Am o nelamurire....am primit de la ajps mures o decizie cum ca se suspenda plata indemnizatiei de crestere a copilului pe motiv ca am taxe locale restante. ce ... (vezi toată discuția)