Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venituri din strainatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venituri din strainatate

Buna ziua,

Persoanele fizice (neautorizate) pot intreprinde activitati independente si inregistra venituri din strainatate? Si daca da, care sunt obligatiile mele ca si contribuabil (16% impozit, si...ce alte taxe?)
Colaborez cu o firma din SUA si ma intereseaza daca este absolut necesara inregistrarea ca PFA. Tipul lor de contract este total diferit de cel al nostru iar in Romania acesta nu are avea nicio valoare (nu prezinta date de identificare fiscala si este doar in format electronic).
Explicaţii:

Este vorba de venituri din străinătate din profesii libere, activităţi comerciale, drepturi de proprietate intelectuală, chirii sau arendă, dividende, dobânzi, premii şi jocuri de noroc, câştiguri din transferul titlurilor de valoare, alte venituri din investiţii, pensii, precum şi alte venituri aflate în străinătate.

Obligaţii privind declararea:

Depuneţi, până pe 25 mai, Declaraţia privind veniturile realizate din străinătate Formular 201