avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Autorizare pentru acte de dispozitie ale minorului in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Autorizare pentru acte de dispozitie ale minorului in urma decesului tatalui

Intrebare: Care ar fi solutia pentru a intra in posesia unei despagubiri financiare in urma decesului titularului unui contract de asigurare avand in vedere ca beneficiarul asigurarii este un minor?

1. Avand in vedere ca beneficiarul politei de asigurare este un minor, mai exact fiica defunctului, firma de asigurari solicita copie legalizata dupa tutela/curatela minorului pentru punerea in posesie a despagubirii.
2. Mama copilului este reprezentantul legal si are in incredintare minorul in urma hotararii de divort definitiva si irevocabila din anul 2008.
3. La recomandarea unui avocat(???) mama copilului a solicitat prin instanta tutelara obtinerea tutelei/curatelei pentru autorizarea actelor de dispozitie ale minorului. Cererea a fost respinsa pe motiv ca mama este in conflict de interese cu minorul... (???)si s-a propus indicarea unui alt curator. (???).
4. In acest caz care este solutia? De ce este considerata mama copilului ca fiind persoana ingrata cand ea stie cel mai bine care sunt nevoile copilului ei? Si daca trebuie indicata un alt curator/tutore cine poate fi aceasta persoana?
5. De fapt ce trebuie facut exact pentru a obtine aceasta despagubire? Trebuie avut in vedere ca la momentul actual de pe urma defunctului copilul nu mai are si alte beneficii, mosteniri ci este doar beneficiarul aceastei asigurari.
Cel mai recent răspuns: Av_Mihaita , utilizator 09:46, 5 Iunie 2012
Cand a avut l9oc decesul tatalui?
Decesul tatalui a avut loc in martie anul in curs
Avand in vedere ca decesul fostului sot a avut loc anul acesta, dvs nu aveti vocatie la succesiunea acestuia, deci nu exista conflict interese. Dvs sunteti reprezentatul legal al minorului aveti insa nevoie de autorizarea instantei de tutela pentru a l reprezenta la succesiunea tatalui, caci acceptarea unei mosteniri, chiar daca pe NCC se face sub beneficiu de inventar, este considerata ca un act de dispozitie.
Poate gresesc si spun prostii, dar dupa parerea mea, beneficiul unei polite de asigurare, nu are legatura cu mostenirea. Procedura ar trebui sa fie simpla.. ca doamna sa-si reprezinte / asiste copilul la primirea banilor cf contractul incheiat
Mostenirea dupa defunct e dupa parerea mea, o treaba separata pt care trebuie urmata procedura cu Autoritatea Tutelara.
Buna ziua!

Cred ca problema dvs. s-ar putea rezolva asa:

1. Se merge la notarul competent pe raza ultimului domiciliu al defunctului si se cere eliberarea unui certificat de calitate de mostenitor (acest certificat nu cuprinde masa succesorala, ci doar numele mostenitorilor acceptanti/renuntatori si cotele succesorale ale acceptantilor. Atat. Bunurile nu sunt trecute in continutul sau, iar taxele notariale sunt modice).

Desigur, in cadrul procedurii succesorale va vor trebui cateva acte (vi le va spune notarul) - inclusiv hotararea prin care a fost numit curatorul (care sa nu fie in contrarietate de interese - asa cum corect a retinut instanta).

2. Cu acest certificat, mama si curatorul se prezinta la firma de asigurari.

Parerea mea: firma de asigurari ar trebui sa se implice ceva mai mult si sa explice la randu-i procedura.

Alte discuții în legătură

Despre succesiune yokko yokko m-am casatorit cu sotia mea in 2008.ea avea o casa pe numele ei si un credit cu ipoteca in derulare.a decedat in 2010 dar avea polita de asigurare la ... (vezi toată discuția)
Drepturile minorului Adriana-Corina Adriana-Corina buna am 17 ani si 6 luni....mama mea a decedat in urma cu 11 ani...iar tatal meu in 10.10.2009 dupa moartea mamei mele mi s-a numit un curator..deoarece am ... (vezi toată discuția)
Succesiune mostenire pentru minor Stelagre Stelagre Buna seara,am o fetita minora sub 14 ani, tatal ei a murit si am inceput succesiunea. Eu nu am fost casatorita cu el, la data decesului a fost necasatorit. ... (vezi toată discuția)