Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ce risca, beat, fara permis, fara antecedente?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ce risca, beat, fara permis, fara antecedente?

buna ziua,

o persoana apropiata a comis-o abrupt acum vreun an. extravagante de schumi combinate cu mult bachus. fara nimic colateral. casatorit, un copil. 86/1 si 87/1 OUG 195. fara antecedente. sosit acum papirus despre prezentare material urmarire penala si trezire - mai ales a celor apropiati - din dulcea iluzie. ce i se poate intampla si ce atitudine e recomandabila pentru a beneficia de cat mai multa clementa?

cu stima, cosmin
Frumoasă descriere .

Concurs de infracţiuni, ambele pedepsite de lege cu închisoare de la 1 la 5 ani.
Lipsa antecedentelor constituie circumstanţă atenuantă.
Regula concursului de infracţiuni este stabilirea pedepsei pentru fiecare dintre infracţiunile concurente, şi aplicarea celei mai grea dintre ele, la care, dacă judecătorului i se pare neîndestulător, mai poate adăuga un spor, de până la 5 ani.
Puteţi însă opta pentru judecarea confrom art. 320 indice 1 c. pr. pen. ( procedura recunoaşterii vinovăţiei). Conform acetui articol, dacă inculpatul recunoaşte toate faptele cuprinse în rechizitoriu, va beneficia de reducerea cu o treime a limitelor de pedeapsă.
Pe lângă această reducere, dacă vor fi reţinute şi circumstanţe atenuante, pedeapsa se va reduce şi în funcţie de aceste circumstanţe.
O atitudine sinceră, cooperantă, regretarea faptei, etc, sunt circumstanţe atenuante şi pot contribui la atenuarea pedepsei .
multam, legally_aid,

invinuitul cu pricina e pe un traseu existential teribil de alambicat. simplu si in valaha, o condamnare cu executare i-ar "pune capac". in cam toate sensurile rationabile.
zice-se ca dreptul e si o matematica a stiintelor sociale. matematic vorbind, pedaland pe cartea asumarii si caintei - cu 320 indice 1 CPP - , cam ce sanse are la o condamnare cu suspendare?
ªanse bunicele, zic eu. La o suspendare chiar cu supraveghere.
multumesc.
cu stima,
Cosmin