Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... joc online-loterie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

joc online-loterie

Buna ziua.

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea speta.

Doresc sa realizez un joc online gen loterie, dar fara sa organizez eu extragerea numerelor norocoase.
Ce vreau sa spun: numerele norocoase sunt chiar cele extrase de Loteria Romana de 2 ori pe saptamana.

Avand in vedere ca cele 6 numere norocoase extrase de Loteria Romana sunt publice, am dreptul sa ma folosesc de ele?
Pot sa realizez un astfel de site fara acordul Loteriei Nationale si fara a plati vreo taxa pentru jocuri de noroc?

Multumesc.
Ceea ce vrei tu sa faci, este disponibil in fiecare zi, la o multime de case de pariuri. Probabil ca trebuie sa respecte legislatie referitoare la jocurile de noroc dar in mod cert poti folosi numerele.
Multumesc pentru raspuns!

Cand spuneti sa respecte legislatia, va ganditi la plata impozitelor aferente jocurilor de noroc ca si societate comerciala sau va ganditi si la alte aspecte ale legislatiei? Si inca ceva:va spun sincer ca ceea ce vreau sa fac eu nu am vazut nicaeri online...
Este destul de complicat. Regimul jocurilor de noroc online a fost reglementat intr-o oarecare masura prin : HG nr. 823/2011 . Va sfatuiesc sa o cititi.
Va multumesc mult pentru raspunsuri
anona1963 a scris:

Este destul de complicat. Regimul jocurilor de noroc online a fost reglementat intr-o oarecare masura prin : HG nr. 823/2011 . Va sfatuiesc sa o cititi.

cum adica "oarecum"? nu de tot? ideea este ca dvs vreti sa deveniti organizator de jocuri de noroc.

porniti de la definitia data in lege: organizarea de "..." ce presupun o miza, participanti si castig.

deci

daca oamenii platesc, atunci e "joc de noroc" si trebuie sa aveti licentele necesare, acestea dobandindu-se in urma indeplinirii conditiilor.