Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pensie sau ajutor material pentru copii?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pensie sau ajutor material pentru copii?

Va rog sa ma ajutati intr-o problema delicata.De curand mi-a decedat un coleg de serviciu la varsta de 41 ani.In urma lui au ramas 3 copii minori cu virste de7,8 respectiv 11ani.Ce ajutoare pot primi minorii?Mentionez ca sotia colegului meu este salariata.
Copii beneficiaza de pensie de urmas. Firma ii poate ajuta eventual cu un contract de sponsorizare in vederea studiilor. Depinde de politica societatii, de starea financiara a firmei, de disponibilitatea organelor de conducere etc.
1. - Pentru ca acesti copii sa baneficieze de pensie de urma ar trebui ca tatal lor, la data decesului, sa fi indeplinit conditiile pentru obtinerea unei pensii.
- La varsta lui ar fi putut sa i se calculeze o pensie de invaliditate gradul I daca la data decesului ar fi avut un stagiu de cotizare la pensie de:
= 14 ani, daca avea varsta intre 37-41 ani;
= 17 ani, daca avea varsta intre 41-45 ani.

2. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 83
Pensia de urmas se cuvine copiilor si sotului supravietuitor, daca sustinatorul decedat era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.

Art. 84
Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).

Art. 89
(1) Pensia de urmas se stabileste, dupa caz, din:
a) pensia pentru limita de varsta aflata in plata sau la care ar fi avut dreptul, in conditiile legii, sustinatorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, in cazul in care decesul sustinatorului a survenit inaintea indeplinirii conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.

(2) Cuantumul pensiei de urmas se stabileste procentual din punctajul mediu anual realizat de sustinator, aferent pensiei prevazute la alin. (1), in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:
a) 50% — pentru un singur urmas;
b) 75% — pentru 2 urmasi;
c) 100% — pentru 3 sau mai multi urmasi.

Art. 91
In cazul modificarii numarului de urmasi, pensia se recalculeaza in conformitate cu dispozitiile art. 89 alin. (2).

3. - Mama copiilor sa mearga la Casa de Pensii sa completeze o cerere tip pentru pensie de urmas si sa aiba si urmatoarele documente:

- carnet de muncă (al sotului decedat) seria ......... nr. ................, în original si copie;
- carnet de asigurări sociale seria ....... nr. ..............., în original si copie;
- livret militar seria ......... nr. ..............., în copie;
- diploma de studii si foaia matricolă, în copii, sau adeverinÑa de certificare a
perioadelor de studii învătământ superior nr. ......... din ....................;
- adeverinta privind sporurile la salariu ..........................................................................;
- adeverinta privind grupa superioară/conditii de muncă ...............................................;
- act doveditor din care să reiasă cauza decesului;
- FIAM, pentru decesul cauzat de accident de muncă, în copie;
- BP2 si certificat medical constatator al decesului, pentru decesul cauzat de boală
profesională,în copie;
- certificat de deces seria .......... nr. ......................., în copie;
- act de stare civilă (buletin/carte de identitate, certificat de nastere, certificat de
căsătorie);
- adeverinta de studii;
- decizia medicală asupra capacitătii de muncă;
- talon de plată a pensiei sau copia deciziei de pensie.

- Actele de mai sus sunt cu caracter generag si nu toate sunt necesare, ele se depun in functie de cazul respectiv.