Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cuantumul indemnizatiei pentru gemeni
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cuantumul indemnizatiei pentru gemeni

Va rog sa imi spuneti si mie cat va fi indemnizatia ptr cresterea a 2 gemeni?
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 5
Nivelul indemnizatiilor lunare prevazute la art. 2 alin. (2) si (3) se majoreaza cu 1,2 ISR pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, incepand cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de nastere.

2. ISR = indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.

3. Adica la indemnizatia pentru CCC calculata ca 75% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului se adauga 600 lei pentru al doilea copil nascut din sarcina gemelara.
Multumesc ptr raspuns.O zi buna tuturor.