Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDII MEDICALE 2012
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDII MEDICALE 2012

As dori un raspuns in legatura cu un concediu medical.
Un salariat in luna mai 2012 prezinta iun concediu medical initial avand cod indemnizatie 14-neoplazii,sida.
Intrebarea mea este:
cum este suportatacest concediu medical-primele 5 zile de angajator sau integral din fnuass.
Programul meu de contabilitate calculeaza primele 5 zile supurtate de angajator dar as vrea sa fiu sigura.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
consela, utilizator
Aveti dreptate : primele 5 zile suportate de angajator , urmatoarele din CCI.
Buna ziua,

care ar fi conditiile pentru a avea dreptul la concediu medical acum in 2012? Este obligatoriu sa fie cotizat ultimile 6 luni?

Multumesc
Trebuie cotizat 6 luni in ultimele 12 luni.
@ioanaep,

Cf.ART. 3^1din OUG158/2005:

Pentru a beneficia de concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, persoanele
prevăzute la art. 1 trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii
:

a) să îndeplinească stagiul minim de cotizare prevăzut de prezenta ordonanţă de urgenţă;

b) să prezinte adeverinţa de la plătitorul de indemnizaţii din care să reiasă numărul de zile
de concediu de incapacitate temporară de muncă avute în ultimele 12 luni, cu excepţia
urgenţelor medico-chirurgicale sau a bolilor infectocontagioase din grupa A;

c) să fie prezente la domiciliu sau la adresa indicată, după caz, în intervalul de timp şi în
condiţiile stabilite prin normele de aplicare a prezentei ordonanţe de urgenţă, în vederea
exercitării verificării de către reprezentanţii plătitorilor de indemnizaţii de asigurări sociale
de sănătate.

Persoanele despre care se mentioneaza la art.1 sunt :
ART. 1 OUG158/2005
(1) Persoanele asigurate pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate în
sistemul de asigurări sociale de sănătate, denumite în continuare asiguraţi, au dreptul, în
condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţă, pe perioada în care au domiciliul sau reşedinţa pe
teritoriul României, la concedii medicale şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, dacă:
A. desfăşoară activităţi pe bază de contract individual de muncă sau în baza raportului de
serviciu;
B. desfăşoară activităţi în funcţii elective sau sunt numite în cadrul autorităţii executive,
legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului, precum şi membrii cooperatori dintr-o
organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti, ale căror drepturi şi obligaţii sunt asimilate, în
condiţiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevăzute la lit. A;
C. beneficiază de drepturi băneşti lunare ce se suportă din bugetul asigurărilor pentru şomaj,
în condiţiile legii.
(2) De aceleaşi drepturi beneficiază şi persoanele care nu se află în una dintre situaţiile
prevăzute la alin. (1), dar sunt:
a) asociaţi, comanditari sau acţionari;
b) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare ori de management;
c) membri ai asociaţiei familiale;
d) autorizate să desfăşoare activităţi independente;
e) persoane care încheie un contract de asigurări sociale pentru concedii şi indemnizaţii
pentru maternitate şi concedii şi indemnizaţii pentru îngrijirea copilului bolnav, în condiţiile
(3) Persoanele prevăzute la alin. (2), care au calitatea de pensionari, nu sunt asigurate
conform prezentei ordonanţe de urgenţă, cu excepţia pensionarilor de invaliditate gradul III şi
a pensionarilor nevăzători, care se află în una dintre situaţiile prevăzute la lit. c) şi d).

2.Stagiul minim de cotizare este de 1 luna realizata in ultimile 12 luni anterioare cm sau 22 de zile si este reglementat de ART12(1)Norme 60/32/2006:

(1) Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) - d) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare, este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical. În înţelesul prezentelor norme, se consideră o lună de stagiu de cotizare realizat în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical situaţia în care sunt realizate cel puţin 22 de zile de stagiu de cotizare

3.Nu confundati stagiul de cotizare cu baza de calcul pt. indemnizatii.
Baza de calcul a indemnizaţiilor de cm
se determină ca medie a veniturilor
lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la
limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia
pentru concedii şi indemnizaţii.
Nu este obligatoriu sa se fi realizat venituri in toate cele 6 luni pt. constituirea bazei de calcul,in baza vor intra doar lunile in care s-a realizat venit din aceste 6 luni.
ContSters136493, utilizator
Buna ziua

Iata un caz concret de concediu medical ( de maternitate cot 08)

exista un salariu brut 5000 RON ( este uniform din Ianuarie pana in iunie 30) vor fi 6 luni. Pe 2 Iulie intra in concediu de materinitate (Ian - Iunie 126 zile lucratoare)

Inteleg ca vor fi 85% din media veniturilor pe ultimele 6 luni

Ce nu inteleg sunt urmatoarele:

1. ce i se retine si se plateste de la angajata, eg CAS, Somaj, alte ( daca se poate si referinta legala)
2. ce va plati angajatorul- eg CAS, Somaj, - alte ( daca se poate si referinta legala)
3. care va fi in final indemnizatia neta a respectivei doamne? ( de fapt ce primeste in mana)

Multumesc anticipat
PProm, utilizator