Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Firma in insolventa, angajati cu contracte de munca ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Firma in insolventa, angajati cu contracte de munca suspendate

Buna ziua
Firma la care lucrez se afla in insolventa si se discuta declararea falimentului,in cadrul pirmei exista 3 angajati cu contract de munca suspendat pentru crestere si ingrijire copil pana la varsta de 2 ani.
as dori sa stiu ce se intimpla cu aceste contracte in cazul falimentului si daca acesti angajati pot beneficia de indemnizatie de somaj .

cu multumiri
1. Salariatii aflati in CCC vor fi concediati cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului).

2. Daca salariatii au intrat in CCC in baza OUG 148/2005 (adica copii sunt nascuti inainte de 01.01.2011) atunci imediat dupa concediere sa se prezinte la Agentia de Somaj sa se inregistreze in vederea obtinerii indemnizatiei de somaj.