avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum procedez pentru a primi sentinta pronuntata ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum procedez pentru a primi sentinta pronuntata intr-un dosar penal?

Am primit o condamnare cu suspendare a executarii pedepsei,de 8 luni,in data de 11 apr.2012,pentru infractiuni privind circulatia pe drumurile publice(OUG.195/2002).
Inca nu am primit sentinta prin posta sau prin curier,am aflat de pe net de aceasta condamnare.
Trebuie sa ma prezint personal la arhiva judecatoriei,pentru a ridica sentinta,sau cum trebuie sa procedez,sa ajunga la mine?
Timpul de un an pana a putea sustine un examen pentru obtinerea permisului de conducere se calculeaza de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti sau de la data primirii sentintei?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: pingitzer , utilizator 14:10, 6 Iunie 2012
termenul de un an se calculeaza de la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti.

oug 195
Art.116. - (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una din situaţiile următoare:
b ) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;

hotararea se ridica de la registratura judecatoriei si trebuie legalizata (tot la registratura).
trebuie sa va prezentati personal sau puteti trimite un reprezentant cu procura notariala

Actele necesare pentru legalizarea hotărârilor judecătoreşti:
 cerere; -de la xerox-ul judecatoriei- 0.50 lei
 hotărâre judecătorească (dactilografiată, în atâtea exemplare câte copii legalizate se solicită); 0.30-0.50 lei pagina
 taxă de timbru de 2.00 lei, pentru fiecare copie legalizată eliberată; la CEC
 timbru judiciar de 0,15 lei , pentru fiecare copie legalizată eliberată. de la Posta
Ultima modificare: Miercuri, 6 Iunie 2012
cyan, moderator
Multumesc pentru raspunsul acordat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Condamnare cu suspendare - cand pot redobandi dreptul de a conduce? mar17 mar17 Mi-a fost anulat permisul pentru alcool.Am avut proces in 15.06.2011.Sentinta a fost de 1 an si 2 luni cu suspendare. Cand pot sa imi recuperez permisul ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere BrunoStefan BrunoStefan In anul 2018 am fost prins conducand cu permisul suspendat, mi-a fost retinuta procesul verbal prin care reiese ca am 15 zile drept de conducere dupa luarea ... (vezi toată discuția)
In cat timp se comunica hotararea. RebelulM RebelulM Buna seara. La data de 03.01.2013 am fost trimis in judecata pentru comiterea unei infractiuni la regimul circulatiei pe drumurile publice, respectiv ... (vezi toată discuția)