Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... PNDR: Ultima sesiune de depunere a proiectelor de ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

PNDR: Ultima sesiune de depunere a proiectelor de instalare a tinerilor fermieri prin Masura 112

06 iunie 2012

Agentia de Plati pentru Dezvoltare Rurala si Pescuit a deschis la 1 iunie 2012 sesiunea pentru depunerea proiectelor de instalare a tinerilor fermieri prin Masura 112 din cadrul Programului National de Dezvoltare Rurala (PNDR) 2007 – 2013.

Fondurile nerambursabile disponibile in aceasta sesiune, pentru finantarea proiectelor aferente Masurii 112 sunt de 120.886.096 de euro, fiind alocati acum toti banii disponibili pana la finalul perioadei de finantare, respectiv 2013.

Noul Ghid al Solicitantului include si modificari cu referire la exploatatiile agricole. Astfel, solicitantii care preiau mai multe exploatatii agricole de la o persoana (cedent), vor trebui sa preia integral cel putin una dintre exploatatiile agricole. Va fi preluata integral acea exploatatie care reprezinta peste 50% din totalul calculului Unitatilor de Dimensiune Economica (UDE).

O alta modificare se aplica in cazul absolventilor de liceu, scoli profesionale sau scoli de arte si meserii din promotia 2012, care doresc sa acceseze Masura 112. Astfel, in aceasta sesiune acestia pot depune la dosarul cererii de finantare doar adeverinta de absolvire a liceului, insa sunt obligati sa prezinte diploma de studii pana la data semnarii contractului de finantare.

In ceea ce priveste Planul de Afaceri, solicitantii fondurilor europene nerambursabile trebuie sa demonstreze ca dimensiunea fermei va creste cu minimum 4 UDE de la data semnarii deciziei de finantare.

Totodata, pentru proiectele de investitii ce vizeaza exploatatiile zootehnice, tinerii fermieri trebuie sa detina in exploatatia agricola constructii zootehnice adaptate cresterii animalelor si pasarilor.

Depunerea proiectelor aferente Masurii 112 se va face la Oficiile Judetene ale APDRP, de luni pana vineri, in intervalul orar 09:00 – 14:00. Termenul limita al depunerii cererilor de proiecte pentru aceasta sesiune este vineri, 29 iunie 2012, ora 12:00.

Sursa: APDRP
[ link extern ]
Poti fi mai explicit?
Eu unul, nu am inteles semnificatia sau nu am sursa de decodare a mesajului:
<<Astfel, solicitantii care preiau mai multe exploatatii agricole de la o persoana (cedent), vor trebui sa preia integral cel putin una dintre exploatatiile agricole. Va fi preluata integral acea exploatatie care reprezinta peste 50% din totalul calculului Unitatilor de Dimensiune Economica (UDE)>>
Din Ghidul masurii 112:
Preluarea exploataiilor se realizeaza unitar, cu toate suprafeele si animalele, asa cum apar
înregistrate în Registrul unic de identificare de la APIA si/ sau la ANSVSA si în Registrul
agricol.
ATENIE! Solicitanii care preiau mai multe exploataii agricole trebuie sa preia integral
cel puin o exploataie agricola, care reprezinta ponderea majoritara în calculul UDE, de
la un cedent înregistrat în Registrul unic de identificare de la APIA si/ sau în Registrul
exploataiilor de la ANSVSA/ DSVSA/ circumscripie veterinara. Exploataia majoritara
trebuie sa reprezinte peste 50% din total calcul UDE.
Cedentul nu trebuie sa mai fie înregistrat în Registrul unic de identificare de la APIA si/
sau în Registrul exploataiilor de la ANSVSA/ DSVSA/ circumscripie veterinara.
Înfiinarea unei exploataii agricole reprezinta prima înregistrare a terenurilor agricole la
APIA i/sau a animalelor la ANSVSA/DSVSA/circumscripie veterinara, în numele
solicitantului.
Preluarea unei exploataii agricole reprezinta trecerea tuturor terenurilor agricole si a
animalelor înregistrate în Registrul unic de identificare de la APIA sau în Registrul
exploataiilor de la ANSVSA/DSVSA/circumscripie veterinara de la cedent la cesionar, cu
excepia locuinei si a terenului aferent locuinei (anexe gospodaresti).
Cedent = agricultorul care cedeaza integral o exploataie unui alt agricultor, înregistrata
în Registrul unic de identificare de la APIA i/sau în Registrul exploataiilor de la
ANSVSA/DSVSA/circumscripie veterinara prin acte de proprietate i/sau
arenda/concesiune.
Cesionar = agricultorul caruia i se transfera exploataia agricola înregistrata în Registrul
unic de identificare de la APIA/ANSVSA/DSVSA/circumscripie veterinara prin acte de
proprietate i/sau arenda/concesiune.
ATENIE! Farâmiarea exploataiilor agricole, în scopul crearii în mod artificial de
condiii necesare pentru a beneficia de aceste plai si de a obine un avantaj, contravine
obiectivelor FEADR

Pentru mai multe detalii luati legatura cu OJDRP din judetul dvs.