Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale amenda sau impozit (ce trebuie platit mai intii?)
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

amenda sau impozit (ce trebuie platit mai intii?)

buna ziua am fost la administratia financiara sa platesc impozitul pt locuinta si auto iar aici mi sa spus ca am de platit amenzi contraventionale pe care le am primit in anul 2005 si 2006 (amenzi pe care nu le am platit dar am semnat procesele verbale ) daca nu am primit nici o alta instiintare pana in prezent desi anii trecuti am platit impozitele nu trebuiau sa se subscrie? ma pot obliga cei de la administratia financiara in baza unei legi sa platesc prima data amenzile si apoi impozitele? s au pot alege singur ordinea de plata? va multumesc anticipat
Nu va pot obliga sa platiti intai amenzile (cea din 2005 nu mai poate fi urmarita) si apoi impozitele.
Procedura executarii silite a sumelor pe care le datorati bugetului este reglementata de Codul de procedura fiscala, act normativ care nu contine nicio prevedere in acest sens.

Amenzile se prescriu in termen de 3 ani.
Dreptul organului fiscal de a stabili obligatii fiscale se prescrie in termen de 5 ani, cu exceptia cazului in care legea dispune altfel.
Termenul de prescriptie a dreptului incepe sa curga de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care s-a nascut creanta fiscala, daca legea nu dispune altfel.

Buna ziua,

Am o problema, de curand am fost sa platesc impozitul la masina, casa si locul de parcare si mi-a fost dat sa vad cum o amenda luata in februarie si platita in termen de 24 de ore mi-a fost inregistrata la Directia Taxe si Impozite ca fiind neplatita. Culmea este ca am avut chitanta pana acum doua luni insa nu reusesc sa-mi amintesc daca am aruncat-o sau am plasat-o pe undeva.
Acum sunt nevoita sa platesc inca de doua ori valoarea acelei amenzi. Va rog sa-mi trimiteti un raspuns privitor la aceasta problema, deoarece nu mi se pare corect fata de mine sa mai platesc inca o data o amenda deja platita, muncesc, imi platesc toate datoriile catre stat si mi e pare normal ca acesti functionari publici sa fie mai responsabili cu banii mei. De ce trebuie sa platesc din nou? Din cauza incompetentei lor? Suma nu este mare numai ca nu mi se pare corect ca statul sa-mi ia bani in plus, bani nemeritati.

Va multumesc anticipat.

Cu stima.

alinastan a scris:

Buna ziua,

Am o problema, de curand am fost sa platesc impozitul la masina, casa si locul de parcare si mi-a fost dat sa vad cum o amenda luata in februarie si platita in termen de 24 de ore mi-a fost inregistrata la Directia Taxe si Impozite ca fiind neplatita. Culmea este ca am avut chitanta pana acum doua luni insa nu reusesc sa-mi amintesc daca am aruncat-o sau am plasat-o pe undeva.
Acum sunt nevoita sa platesc inca de doua ori valoarea acelei amenzi. Va rog sa-mi trimiteti un raspuns privitor la aceasta problema, deoarece nu mi se pare corect fata de mine sa mai platesc inca o data o amenda deja platita, muncesc, imi platesc toate datoriile catre stat si mi e pare normal ca acesti functionari publici sa fie mai responsabili cu banii mei. De ce trebuie sa platesc din nou? Din cauza incompetentei lor? Suma nu este mare numai ca nu mi se pare corect ca statul sa-mi ia bani in plus, bani nemeritati.

Va multumesc anticipat.

Cu stima.

Nu ati zis si ce reprezenta aceea amenda sau de cine a fost ea constatata si "acordata",.
Aveti posibilitatea sa mergeti la ghiseul sau institutia unde ati platit respectiva amenda si sa solicitati eliberarea unei copii de pe chitanta.
Ceea ce vi s-a intamplat nu este neaparat incompetenta functionarilor de la impozite si taxe, poate sa fie chiar neglijenta dumneavoastra , pentru ca in procesul verbal se mentioneaza ca trebuie sa trimitrti dovada platii la agentul constatator. ati facut acest lucru?