Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contributii sociale -dupa iulie 2012
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contributii sociale -dupa iulie 2012

Dupa iulie 2012 -cum se calculeaza contributiile sociale pt ven.din drept de autor utilizand sistemul prin retinere la sursa , acest venit fiind singura sursa de venit.
Ce obligatii are platitorul de venit , ,calculul ,virarea si declararea contributiilor sociale - ce obligatii are beneficiarul de venit ??
Aveti aici toate informatiile legate de modificarile legislative aduse de OUG 125/2011 cu privire la contributiile sociale, care intervin dupa data de 1 iulie:

[ link extern ]
Multumesc de in formatii
Dar tot nu-mi este clar modul de declarare

in cazaul v.din dr de autor ( fara alte venituri)-platitorul de venit retine 20,8 %CAS calculat la v.brut-20 %, retine 5,5 % CASS , somaj trebuie retinut ?? , cum se declara ??
cei care au incheiat contract cu casa de sanatate ( pt ca in anii trecuti au platit

sanatatea pe baza de contract cu casa ) ce trebuie sa faca ??
Prin OUG 125/2011 incepand cu 1 iulie 2012 se abroga art. III din OUG 58/2010 care face referire la impozitarea, cu cota de impozit pe venit, a oricaror venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, respectiv veniturile realizate din drepturi de autor şi drepturi conexe si/sau venituri rezultate din activitati profesionale desfasurate in baza contractelor sau conventiilor incheiate potrivit NCC.

Pentru veniturile cu retinere la sursa obtinute din profesii liberale, drepturi de autor şi drepturi conexe se mentine cota individuala de 10,5%, pentru contributiile de asigurari sociale.
In cazul beneficiarilor veniturilor din drepturi de autor si drepturi conexe, contributiile pentru pensii si sanatate vor fi calculate, retinute si virate la bugetul de stat, in cursul anului fiscal de catre platitorii de venituri si sunt obligatii finale.

Incepand cu 1 iulie 2012, contributiile sociale datorate de persoanele fizice prevazute la cap II si III din titlul IX2 al Codului fiscal se achita la unitatile Trezoreriei Statului din cadrul organelor fiscale în raza carora sunt luati in evidenta contribuabilii, in conturi de venituri bugetare distincte, codificate cu codul de identificare fiscală al contribuabililor.

[ link extern ]
[ link extern ] /
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Gabrielle Monique a scris:

Pentru veniturile cu retinere la sursa obtinute din profesii liberale, drepturi de autor şi drepturi conexe se mentine cota individuala de 10,5%, pentru contributiile de asigurari sociale.
In cazul beneficiarilor veniturilor din drepturi de autor si drepturi conexe, contributiile pentru pensii si sanatate vor fi calculate, retinute si virate la bugetul de stat, in cursul anului fiscal de catre platitorii de venituri si sunt obligatii finale.
Incepand cu 1 iulie 2012, contributiile sociale datorate de persoanele fizice prevazute la cap II si III din titlul IX2 al Codului fiscal se achita la unitatile Trezoreriei Statului din cadrul organelor fiscale în raza carora sunt luati in evidenta contribuabilii, in conturi de venituri bugetare distincte, codificate cu codul de identificare fiscală al contribuabililor.

Am accesat link-urile postate si nu stiu daca am inteles bine. Din postul dvs (multumesc de lamurire) am inteles ca pentru drepturi de autor se pastreaza cota de 10,5%, dar baza de calcul trebuie sa fie cuprinsa intre 35% din venitul mediu brut lunar si 5 salarii medii brute lunare.
Citind acolo, am inteles ca somajul 0,5% nu se mai retine.
CASS -ul in cota de 5,5% il plateste tot platitorul de venit?
Eu am urmatoarea situatie:
1. firma inregistrata in Constanta
2. contract de colaborare servicii artistice - drepturi de autor cu o persoana din Bucuresti
3. pana acum faceam plata la Trezorerie in conturile unde este inregistrata firma

Va rog frumos sa ma luminati...
Multumesc anticipat