Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Expert jurist, COR 261903 sau Consilier juridic, COR ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Expert jurist, COR 261903 sau Consilier juridic, COR 261103

Buna seara. Spuneti-mi va rog frumos care este diferenta dintre Expert jurist, COR 261903 si Consilier juridic, COR 261103?
Conform Legii 36/1995 a notarilor publici, se poate angaja intr-un birou notarial personal de specialitate, adica s-ar putea angaja si consilieri juridici?
Va multumesc
Va poate fi de folos atat:
www.avocatnet.ro/content/for...
Cat si exreas din COR:
2619 Specialisti in domeniul juridic neclasificati in grupele de baza anterioare
Aceasta grupa de baza cuprinde specialistii din domeniul juridic neclasificati in alta parte in grupa minora 261 - Specialisti in domeniul juridic. De exemplu, grupa de baza include pe cei care indeplinesc functii juridice, altele decat pledarea sau urmarirea penala a cazurilor ori prezidarea procedurilor juridice.
261901 executor judecatoresc
261902 inspector justitie
261903 expert jurist
261904 consilier de justitie
261905 referent de specialitate in justitie
261906 notar
261907 inspector general judecatoresc
261908 inspector general notarial
261909 inspector general penitenciare
261910 consilier armonizare legislativa
261911 expert armonizare legislativa
261912 analist armonizare legislativa
261913 registrator carte funciara
261914 revizor jurist
261915 cercetator in domeniul stiintelor juridice
261916 asistent de cercetare in domeniul stiintelor juridice
261917 executor bancar
261918 consilier proprietate industriala autorizat
261919 specialist proprietate intelectuala
261920 expert prevenire si combatere a coruptiei
Da, intr-un birou notarial se poate angaja o persoana fizica care sa ocupe functia de consilier juridic .. in Legea nr.36/1995 nu exista nicio interdictie de acest gen, ca in cazul avocatilor.
Acelasi lucru il inteleg si eu din lege dar se pare ca totul tine de vointa notarului.
Sincer pe mine nu ma intereseaza neaparat sa fiu cons jur, ca inteleg ca notarul spune ca nu se prea poate, dar mai este vreo alta functie pe care as putea-o exercita intr-un birou notarial dar sa fiu in clasa 2 din COR, adica pe studii superioare.
Multumesc
se mai pot ocupa urmatoarele functii :
111217 - Secretar-sef notariat
262101 - Arhivist
O intrebar am si eu -se pot angaja 2 consilieri juridici la un Birou de Executor judecatoresc?In lege nu am gasit o reglementare expresa in acest sens spune doar ca se poate angaja personal de specialitate si personal auxiliar din ce imi amintesc eu; multumesc de raspuns anticipat