Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... plata asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

plata asociatie

de doi ani nu mai locuim la garsoniera, am facut cerere sa ne scoata de la plata asociatiei dar noi platim in continuare cheltuieli administrativesi apa meteorica pentru doua persoane.ce trebuie sa platesc si cat in cazul in care nu mai locuieste nimeni acolo
va multumesc
Trebuie sa faceti cerere scrisa si inregistrata la asociatie in care sa aratati ca nu locuieste nicio persoana in imobil. Binenteles ca asta nu va scuteste de plata cotelor comune.
cerere scrisa si inregistrata ,altfel platiti,,,
Chiar daca nu locuieste nimeni tot trebuiesc achitate cheltuielile care se calculeaza pe cota- parte indiviza: cheltuielile administrative (materiale curatenie,rechizite), salarii, lumina scara, apa pentru curatenie, caldura , interfonul, reparatii pentru partile comune, intretinere lift
ContSters241232, utilizator
in situatia in care intentionati o perioada sa nu locuiti in imobilul unde aveti domiciliul stabil,in temeiul disp art 17 al r din HG nr 1588/2007 anuntati oficial asociatia de proprietari,astfel incat aceasta sa opereze in evidente numarul real de locatari
In perioada in care apartamentul nu este locuit,nu se vor calcula consumuri individuale,in schimb, vi se vor impune la plata parti comune
ynocentta a scris:

In perioada in care apartamentul nu este locuit,nu se vor calcula consumuri individuale,in schimb, vi se vor impune la plata parti comune

Consumurile individuale se platesc obligatoriu indiferent ca apartamentul este locuit sau nu. De exemplu, chiar daca nu locuieste nimeni, odata pe sapatamana trece cineva pe la apartament si uda florile, spala, curata balconul... Asta inseamna consum de apa. Consum individual inregistrat pe apometrul din apartament si se plateste.

In cazul cand asociatia a fost anuntata in scris ca in apartament sun ZERO persoane in luna iunie, pe acesta luna in lista de plata va trebui sa figurezew "zero" lei la acele coloane unde sunt cheltuielile pe numar de persoane. De regula pe numar de persoane se repartizeaza: consumul de energie electrica pentr lift si iluminat, salubritatea (ridicarea gunoiului de firma de salubrizare), gazul daca nu este contorizat individual.
Toate celelalte cheltuieli, pe cota indiviza si consumuri individuale, se platesc deaorece acestea nu tin de numarul de persoane, ci de suprafata apartamentului sau de indicatiile aparatului ce masoara consumul.