Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de inchiriere imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de inchiriere imobil

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu un sfat:

Un prieten doreste sa se mute cu chirie intr-un apartament.
Propietarul doreste sa faca contract,dar nu vrea sa treaca suma reala in contract.

In cazul in care se vor semna si acte cu sume reale (chitanta de mana), dar chiriasul nu il va denunta, acesta are vreo vina.
Sau daca la o neintelegere, chiriasul il va denunta, este si acesta vinovat? Ce implica pentru chirias acest lucru?
Dar in cazul in care chiriasul este societate comerciala?

Va multumesc.

Cu respect,
Daniel
Precizati concret daca contractul de locatiune se incheie de persoana fizica sau juridica
E pe firma.