Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de urmas

Buna ziua
As avea si eu nevoie de niste explicatii,sunt disperat...
Sunt elev (am 18 ani)si in urma cu 10 ani mi-a murit tatal , am facut pensie de urmas dupa acesta si cea care putea sa ridice pensia era mama. Mai am o sora care este la facultate (are 21 de ani ) .In urma cu 3 luni si mama mea a murit si mi s-a spus ca nu pot ridica pensia pentru ca ea era reprezentantul legal dar pe cuponul de pensie apare numele surorii mele si c.n.p-ul acesteia si postarita nu a vrut sa ne de-a pensia ... imi poate explica cineva daca numele surorii mele indica faptul ca este imputernicita sa ridice banii ? sau cum sta treaba ? Va multumesc.
Va trebui sa mergi urgent la casa de pensii unde se afla in evidenta dosarul de pensie, cu actele tale - buletin, certificate de deces, cupon de pensie - pentru a vedea exact cum s-a instrumentat dosarul pensiei de urmas. Pana sa implinesti varsta de 18 ani, era firesc sa fie intocmite actele pe numele celor majori indreptatiti sa primeasca pensia, dar acum poti solicita pensia pe numele tau.