Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical si indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical si indemnizatie crestere copil

Buna ziua, am si eu o intrebare. In cazul in care mama este in crestere copil pana la doi ani, tata are dreptul la concediu medical pentru copil (copilul fiind bolnav si necesitand mai multe interventii chirurgicale)?
Da, sunt drepturi care curg in baza unor acte normative diferite,respectiv indemnizatia pentru crestere copilin baza OUG 111 DIN 2010,iar concediile medicale in baza
OUG 158 DIN 2005
(1) Beneficiază de indemnizaţia pentru îngrijirea copilului bolnav, opţional, unul dintre părinţi, dacă solicitantul îndeplineşte condiţiile de stagiu de cotizare prevăzute la art. 7.

(2) Beneficiază de aceleaşi drepturi, dacă îndeplineşte condiţiile cerute de prezenta ordonanţă de urgenţă pentru acordarea acestora, şi asiguratul cărei în condiţiile legii, a adoptat, a fost numit tutore, căruia i s-au încredinţat copii în vederea adopţiei sau i-au fost daţi în plasament.