avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 155 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dizolvarea unei societati in urma unei hotarari ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dizolvarea unei societati in urma unei hotarari judecatoresti

Buna ziua.,am avut o societate comerciala care in urma unei hotarari judecatoresti s-a dispus dizolvarea,hotararirea fiind definitiva si irevocabila!Ce pasi ar mai trebui sa fac pentru ca aceasta societate sa fie radiata din registrele ORC.FISC.ETC!Mentionez ca in urma hotariri am trimis certificatul de grefa la instituitile mai susmentionate,,,, si totusi surpriza astazi ma trezesc cu un plic de la administratie pentru achitarea taxei de liniste tinind cont ca societatea prin hotarire sa dispus dizolvarea in 25.10.2010 si astazi suntem in anul 2012X-(
Cel mai recent răspuns: ciuspirel , utilizator 20:08, 24 Iulie 2012
Solicitati ONRC conform prerogativelor ce le revin sa initieze o actiune pentru radierea din registrul comertului a societatii in temeiul art. 237 alin. 8. Asta in situatia in care societatea apare in acest moment in dizolvare si nu s-a numit lichidator.
Cum va relatam si mai sus in urma hotaririri din 25.10.2010 prin care tribunalul a hotarit dizolvarea,aceasta hoatarire fiind definitiva si irevocabila am trimis certificatul de grefa la toate instituitiile abilitate ,inclusiv anuntul din monitorul oficial si totodata am cerut radierea societati din registrele ORC AVIND SI DOVADA TRANSMITERI PRIN POSTA CU CONFIRMARE DE PRIMIRE .bineinteles nestiind de art. 237 alin. 8 ca astfel ,as fi precizat si acest articol,,,,,,,mai avem putin si trebuie sa le spunem functionarilor din aceste institutii ce ar trebui sa faca..,UNDE AR TREBUI SA CAUTE IN LEGE SI DACA ESTE POSIBIL SA LE FACEM SI JOBUL LOR!!VA MULTUMESC FRUMOS PENTRU INFORMATIE!
Adresati-va ONRC Bucuresti printr-o adresa nu registrului comertului teritorial. Va sfatuiesc sa anexati adresei o copie dupa sentinta de dizolvare pe care sa fie aplicata mentiunea ,, irevocabil" si un certificat de atestare fiscala din care sa rezulte ca societatea nu are datorii fata de stat. Succes!
ciuspirel a scris:

Cum va relatam si mai sus in urma hotaririri din 25.10.2010 prin care tribunalul a hotarit dizolvarea,aceasta hoatarire fiind definitiva si irevocabila am trimis certificatul de grefa la toate instituitiile abilitate ,inclusiv anuntul din monitorul oficial si totodata am cerut radierea societati din registrele ORC AVIND SI DOVADA TRANSMITERI PRIN POSTA CU CONFIRMARE DE PRIMIRE .bineinteles nestiind de art. 237 alin. 8 ca astfel ,as fi precizat si acest articol,,,,,,,mai avem putin si trebuie sa le spunem functionarilor din aceste institutii ce ar trebui sa faca..,UNDE AR TREBUI SA CAUTE IN LEGE SI DACA ESTE POSIBIL SA LE FACEM SI JOBUL LOR!!VA MULTUMESC FRUMOS PENTRU INFORMATIE!


Nu e vorba ca ar trebui sa le spuneti functionarilor ce sa faca. Dumneavoastra trebuie sa cereti radierea. Ori asta se face in baza unui inscris semnat de dvs. Probabil trebuie si sa platiti taxe de registru. La urma urmei nu e societatea lor. Este a dvs.
Succes
Ultima modificare: Vineri, 22 Iunie 2012
Herra_, utilizator
Conform art. 237 alin. 8 dupa expirarea unor termene ,, radierea se face din oficiu" - deci gratis in urma unor demersuri pe care trebuie sa le faca registrul comertului.

Alte discuții în legătură

Dizolvare firma fara activitate de la infiintare prin art 237 din l31/1990 kandy kandy Buna ziua,am un srl care a fost dizolvat din aprilie 2008 prin art 237 alin 1 pct 3 din L31/90 (adica din cauza nedepunerii bilanturilor ).As vrea sa stiu ce ... (vezi toată discuția)
Dizolvare juridica - lichidare si radiere voluntara sau juridica ? mendo mendo Am o societate SRL infiintata in 2000 pe care vreau sa o lichidez si radiez si care a fost dizolvata juridic. Aceasta societate a functionat si a avut ... (vezi toată discuția)
Firma dizolvata de catre camera de comert kikirika kikirika Daca am sentinta ca firma e dizolvata ,mai trebuie sa depun declaratii la finante? Dizolvata nu inseamna ca nu mai exista? Cind firma e dizolvata ce se ... (vezi toată discuția)